През февруари икономическите нагласи в Европейския съюз се влошиха изненадващо, което не е добър знак за състоянието на европейската икономика в началото на годината. Това показват данни от последното ежемесечно проучване на Европейската комисия.
В България
Икономическото доверие в България пък отчете малко по-силно влошаване на фона на средната оценка за Европейския съюз.
Още: Преборихме ли инфлацията: Евростат обяви актуални данни за България и ЕС
Индексът на икономическите нагласи за България се понижи през февруари до 103,5 пункта от 105,9 пункта през януари, като това е най-ниското ниво на индекса от юни 2023 г., показва последното проучване на Европейската комисия.
Според ЕК има слабо влошаване на нагласите в българската индустрия (понижение на съответния индекс до -1,5 от -1,4 пункта месец по-рано), по-сериозно влошаване в сектора на услугите (до 11,5 пункта от 15,6 пункта месец по-рано), в търговията на дребно (до 10,0 от 10,6 пункта) и по-рязко понижение в строителството (до -1,3 пункта през февруари от +1,2 пункта през януари).
Още: Европейската комисия предупреди за сериозни предизвикателства пред българската икономика
В еврозоната
Също така индикаторът за икономическите нагласи (ESI) в еврозоната се понижи изненадващо през февруари до тримесечно дъно от 95,4 пункта спрямо 96,1 пункта през първия месец на годината и при очаквания за повишение до 96,7 пункта, а в рамките на целия ЕС се влоши с 0,4 пункта до 95,8 пункта.
Влошаването на икономическите нагласи се дължи в най-голяма степен на отслабване на доверието в сектора на услугите, като в същото време се отчита намаляване, макар и по-сдържано, на доверието и в индустрията, търговията на дребно и строителството.
Сред най-големите икономики в ЕС, индикаторът ESI се влоши най-силно в Италия (спад с 1,6 пункта), в Германия (с 0,6 пункта) и в Полша (с 0,5 пункта), докато беше отчетено слабо подобрение в Нидерландия (с 1,7 пункта) и относителна стабилизация във Франция (понижение с едва 0,3%) и Испания (с 0,2 пункта).