България не може да поеме този ангажимент и да потвърди договора с американския технологичен гигант Westinghouse за изграждане на нова ядрена мощност. Това стана ясно от думите на министър-председателя Бойко Борисов, предаде БГНЕС.
Акционерното споразумение и новите условия
На 31 март 2015 г. изтече акционерното споразумение за изграждането на 7 блок на АЕЦ "Козлодуй". То беше подписано в последните дни на правителството на Пламен Орешарски на 1 август 2014 г. След идването на власт на правителството на Бойко Борисов официална София започна преразглеждане на споразумението с Westinghouse в неговата цялост, клауза по клауза. Кабинетът "Борисов" постави като условие на американската компания тя да се яви като стратегически инвеститор, който да участва с реален свеж ресурс в този проект и да не излиза от проекта възможно най-дълго време. София е помолила партньорите от Westinghouse тяхното участие да бъде 49% и съответно пропорционално на това участие да бъдат и инвестираните от тях пари.
Позицията на кабинета "Борисов"
"Вчера изтече срокът, което предишното правителство беше сключило с Westinghouse. Толкова много ядове ми създадохте с това, което тогава ненужно беше подписано, за да го преговаря следващото правителство, знаейки прекрасно, че нито можем да вземем такъв голям кредит, да емитираме нов дълг и над 10-15 милиарда да сложим като търговец Westinghouse, не като инвеститор. Думата инвеститор я няма, да бъдем купувач на този реактор. Вече трети ден за прессъобщение не можем да се разберем общо какво да бъде направено", заяви премиерът Борисов от парламентарната трибуна.
Какво още каза той, както и какво е мнението на експертите по въпроса прочетете в Expert.bg.