Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Не можем да оцелеем: Производители за тавана на цените

12 февруари 2025, 08:43 часа • 613 прочитания

Българските производители не могат да оцелеят при таван на цените. Млякото излиза от производителя на 1 лев, а стига до потребителя на пъти по-висока цена. Най-губещите в целия процес е производителят и потребителят. Ако се сложи таван с пределна цена за сиренето 20 лева, този, който продава, залага неговата печалба от 10 лева и кой ще поеме разликата, цената започва да натиска от горе на долу и всичко ще го обере производителят. Ако искаме да има потребление, трябва да има производство. Това заяви председателят на Националната овцевъдна и козовъдна асоциация Симеон Караколев в ефира на Нова телевизия.

ОЩЕ: Защо продуктите в Западна Европа са по-качествени? Икономист обясни каква е логиката

Проблемите с цените и бойкота

"Вместо да има таван на цените, започваме да спекулираме с надценките. Това са регулации на свободния пазар, които не са функции на държавата. В пазарната икономика основният инструмент е конкуренцията“, коментира от своя страна Ивайло Гълъбов, председател на Съюза на птицевъдите в България.

ОЩЕ: "Усеща се ефектът": Доц. Боюклиев за бойкота на супермаркетите у нас

Според него диференцираната ставка на ДДС в страните от ЕС е причина за разликата в цените на продуктите там и у нас. „В тази държави има регулации, има кооперативи и организации, и не може всеки да решава как ще формира цената. Там има много силни регулации за нелоялни търговски практики - не може да се бави изплащането на производителя“, каза Караколев.

„Бойкотът не помага на производителите, а на потребителите“, допълни той. И обясни, че ще има повишение на цените, давайки пример с Унгария - при подобни действия производителите започват да фалират. „А когато част от производителите преустановят работата си, ще последва дефицит, оттам и повишаване на цените“, каза Караколев.

ОЩЕ: Габриела Руменова: Продукти ще изчезват от щандовете при таван на надценките

„Не знам дали ще е добре за хората, но това прави търговията невъзможна. Как производителите бихме могли да се конкурираме свободно, като обявяваме цените, на които продаваме“, каза Гълъбов. Според него кооперативите са добра практика и успешен модел в Европа, но у нас имаме лоши спомени от тях.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес