Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

НАП скри проверките на политиците и магистратите с влогове в КТБ

25 май 2016, 07:14 часа • 1659 прочитания

Данъчна тайна - на това основание Националната агенция по приходите (НАП) засекретява проверката на 141 публични лица с влогове във фалиралата Корпоративна търговска банка (КТБ). 141-те проверки ще се правят заради съмнения за разминаване между наличните влогове и официално подаваните имотни декларации пред Сметната палата.

При обичайните проверки за несъответствие на доходите с декларираното имущество резултатите от ревизиите са публични. В случая обаче НАП счита, че трябва да спазва общия ред за защита на данъчна тайна и ще предоставя само обобщена информация. Това коментират официално от Агенцията в отговор на въпрос на "Сега" за публичността на резултатите от проверките.

Същевременно след промените в Закона за кредитните институции стана задължително да бъде публикуван списъкът на всички публични лица с влогове в КТБ. В мотивите към законопроекта депутати от всички партии се аргументираха, че е редно да бъде създадена правна възможност за сваляне на банковата тайна за отделни групи лица при обявяване на банка в несъстоятелност. С тези аргументи синдиците на банката бяха задължени да извършат проверка за наличните влогове на хиляди лица, заемали публични длъжности в период от 5 години преди отнемането на лиценза на банката. На свой ред Сметната палата бе задължена да състави изчерпателен списък на всички тези хора. Резултатът от това упражнение доведе до публикуване на списъка с максималните наличности по влогове в КТБ за периода 2009-2014 г. на десетки лица. Според НАП обаче депутатите изрично трябвало да напишат в закона, че проверките за несъответствие трябва да са публични.

НАП не обяснява защо в този случай не се следва логиката на специалния закон - за публичност на имуществото на лица, заемали публични длъжности. Именно този закон служи като основа за изготвяне на списъка с лица, за които следва да се обявят влогове, а проверките се опитват да открият именно несъответствие на официално декларирано и реално имущество. По Закона за публичност на имуществото на публичните лица НАП е длъжна да уведоми Сметната палата в 14-дневен срок за резултатите от започнали проверки и ревизии за несъответствие, а Сметната палата на свой ред публикува информацията на сайта си в 7-дневен срок.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес