Норвежкият суверенен фонд – най-големият държавен фонд в света, отчете рекордни загуби през първото полугодие, възлизащи на 1.68 трлн. норвежки крони (174 млрд. долара). Причината за тях са засегнатите от високата инфлация и от опасенията за глобална рецесия акции и облигации, в които фонът е инвестирал.
Възвращаемостта на инвестициите на фонда е била отрицателна през първите шест месеца на годината и се равнява на -14.4%. Тази стойност обаче е с 1.14 процентни пункта над възвращаемостта на основния индекс. Възвращаемостта на технологичните акции пък е най-ниската (-28%), предава Reuters.
Така се отчитат най-големите загуби за полугодие в 26-годишната история на фонда, макар и да съществува известно облекчение от положителните тенденции на пазарите през юли и август.
"Пазарът се характеризираше с вдигане на лихвите, висока инфлация и война в Европа", казва главният изпълнителен директор на корпорацията Norges Bank Investment Management Николай Танген, която управлява фонда.
Под ръководството на Танген миналата година бе отчетена втората най-висока печалба в историята на фонда. Изпълнителният директор многократно е предупреждавал за очакваните проблеми на пазарите, които в бъдеще ще окажат своето негативно влияние върху фонда.
„Това е в рамките на очакваното“, коментира загубата през първото полувреме Танген.
Най-голямата загуба е генерирана от спада на акциите на собственика на Facebook Meta Platforms Inc, която възлиза на 38 млрд. крони. Другите големи загуби са от спадовете на акциите на Amazon - 35 млрд. долара и на Apple – 30 млрд. долара.
След скока на акциите на технологичните компании по време на COVID пандемията, когато търсенето на онлайн услуги се засили, последва спад, причинен от повишаването на лихвените проценти и инфлацията.
Основан през 1996 г., Норвежкият суверенен фонд инвестира приходите си от петролния и газовия сектор на страната в различни фирми. Понастоящем фондът притежава дялове в повече от 9300 компании в цял свят, или 1.3% от всички листвани акции.
Активите на фонда, възлизащи на 1.3 трлн. долара са близки до размера на мексиканската икономика, която е 16-та по големина в света, според някои изчисления.
Най-голямата процентна загуба на фонда до момента е отчетена през 2008 г., когато световната финансова криза понижи стойността на активите му с 23% в рамките на годината. Тогава обаче размерът на фонда е значително по-малък и общата загуба възлиза на 633 млрд. крони.
Всички сектори, в които фондът инвестира, са отчели отрицателна възвръщаемост през първото полугодие. Изключение прави единствено енергийният сектор, където възвръщаемостта се равнява на 13%, тъй като цените на горивата скочиха началото на войната в Украйна.