Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Над 2 млрд. лв. за справедлив преход тръгват към областите Перник, Кюстендил и Стара Загора

11 ноември 2024, 16:21 часа • 781 прочитания

Над 2 млрд. лв. ще бъдат осигурени от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) по линия на Фонда за справедлив преход за инвестиции в областите Перник, Кюстендил и Стара Загора през 2025 г., съобщиха от МРРБ. Средствата имат за цел да подпомогнат развитието на трите региона, които ще бъдат най-силно засегнати от намаляване на обемите на въгледобива и производството на електроенергия.

Осем мерки

Планира се през 2025 г. да стартират 8 мерки по Приоритет 4 „Справедлив преход“ на Програма „Развитие на регионите 2021-2027“, които са насочени към местния бизнес, общините, неправителствения сектор, работещите в сектор „Енергетика“ и др. Това обяви заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството и ръководител на Управляващия орган на програмата Юра Витанова, която съпредседателства заседания на подкомитетите за справедлив преход към Комитета за наблюдение на ПРР 2027-2021 г. в трите града през миналата седмица. В тях участваха Ася Станкова – главен директор на Главна дирекция „Стратегическо планиране и програми за регионално развитие“ в МРРБ, областните управители на трите области, които са съпредседатели на подкомитетите по места, представители на Европейската комисия, кметове, експерти от министерствата на регионалното развитие и благоустройството, на енергетиката и на труда и социалната политика, неправителствени организации, представители на бизнеса, синдикалните организации, регионални държавни структури и др.

Още: ЕС инвестира над 380 млн. евро в 133 нови проекта за екологичния преход

Близо 300 млн. лв. ще бъдат насочени за подкрепа за енергийни общности за разработване на чисти енергийни решения. Над 262 млн. лв. са предвидени за подкрепа на производствени инвестиции в големи предприятия в регион Стара Загора. С 276 млн. лв. ще се финансира рекултивация на минни терени. 127,5 млн. лв. ще са достъпни за квалификация и преквалификация на кадри, а 300 млн. лв. са за инвестиции за изграждане на капацитет за производство на водород. Предвидена е и мярка за изграждане на фотоволтаични паркове на стойност 41,8 млн. лв., както и за внедряване на мерки за чиста енергия в предприятията за 138,7 млн. лв. За проекти за научно-изследователска и развойна дейност са заложени 137,2 млн. лв.

Ася Станкова информира, че до края на този месец се очаква да бъде отворена процедура за подкрепа на работещите в засегнатите сектори чрез обучения за квалификация и преквалификация, която ще е с бюджет малко над 110 млн. лв. От тях ресурсът за област Кюстендил е 31,55 млн. лв., за област Перник – 5,54 млн. лв. и 73,2 млн. лв. са за област Стара Загора и прилежащите към нея 10 общини. Конкретни бенефициенти по процедурата са 12-те предприятия, работещи в сектор „Енергетика“, залегнали в трите териториални плана за справедлив преход на въгледобивните области.

Полагат се усилия до края на 2024 г. да се обявят и други три процедури. Първата е картографиране на уменията на косвено засегнатите лица в най-силно засегнатите от климатичния преход области с индикативна стойност на безвъзмездните средства 1 млн. лв. Втората мярка цели подкрепа за диверсификация и адаптиране на малки и средни предприятия към икономическия преход с индикативен бюджет 250 млн. лв., а третата – подкрепа за индустриални и логистични паркове и зони, безвъзмездните средства по която са в размер на 140 млн. лв.

Още: Cтapтиpa пъpвaтa cxeмa зa пoдпoмaгaнe нa въглищнитe peгиoни нa Бългapия

Зам.-министър Витанова информира, че благодарение на усилията на служебното правителство през месец юни т.г. е била отворена първата мярка по програмата, предвиждаща енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради. Подадени са 329 проекта от 24 общини в трите области. Те са на обща стойност около 455 млн. лв. или два пъти повече от осигурения бюджет от 196 млн. лв. В момента проектите са на етап оценка за административно съответствие и допустимост. Усилията са насочени до края на годината да е готова техническата и финансовата оценка, а в началото на 2025 г. да се сключат първите договори за одобрените проекти. 

Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес