Средногодишната инфлация в България ще достигне 11% през тази година, прогнозират от Международния валутен фонд в последното издание на редовния си доклад World Economic Outlook.
Прогнозата на организацията е на база хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), които се прилага в Европейския съюз. Според последните данни на Националния статистически институт, средногодишната инфлация през март възлиза на 5% (по ХИПЦ) и 6% (по родния индекс на потребителските цени), което означава, че до края на годината нивото ще се вдигне приблизително два пъти.
Според прогнозата на МВФ, годишната инфлация (по ХИПЦ) в края на тази година ще достигне 11%. Това означава, че подобно на Българската народна банка и Министерство на финансите, МВФ също очаква инфлацията да продължи да се ускорява, след което да има забавяне в края на годината.
МВФ очаква по-висока инфлация от българските институции. За сравнение, според последните прогнози на Министерство на финансите, средногодишната инфлация у нас ще достигне 10.4% за тази година, докато БНБ очаква годишната инфлация да бъде в размер на 9.6% в края на 2022 година.
Процесът по забавяне на инфлацията, който се очаква да настъпи в края на тази година, ще продължи и през 2023 година. Според доклада на МВФ, средногодишната инфлация ще намалее до 3.3% през следващата година. В края на 2023 година се очаква годишната инфлация да бъде едва 0.4%.
Годишната инфлация у нас достига 10.5% през месец март (по ХИПЦ) и 12.4% според родния официален измерител на поскъпването - индекс на потребителските цени.
Икономика на България
Икономиката на България ще нарасне с 3.2% в реално отношение през тази година, става ясно от доклада. През октомври миналата година, МВФ прогнозираше икономически растеж у нас за 2022 година от 4.4%, но несигурността на международните пазари и последствията от войната в Украйна провокираха ревизия на очакванията.
За следващата 2023 година се очаква растежът на брутния вътрешен продукт на България да се ускори до 4.5%.
Безработицата у нас ще бъде 4.9% през тази година, като ще намалее до 4.6% през 2023 година.
Световна икономика
Последствията от войната в Украйна провокираха МВФ да понижи очакванията си за растеж на световната икономика до 3.6% през тази и следващата година. Това е понижение от съответно 0.8 и 0.2 процентни пункта спрямо предходната прогноза. През миналата 2021 година световната икономика нарасна с 6.1%. Отвъд 2023 година се очаква икономическият растеж да остане на ниво от около 3.3% в краткосрочен план.
Според МВФ, с няколко изключения, заетостта и икономическата продукция по света ще останат под тенденциите от преди пандемията чак до 2026 година.
За 2022 година инфлацията в развитите икономики ще бъде 5.7%, прогнозират от организацията, докато в развиващите се страни нивото ще достигне 8.7%. Това е съответно с 1.8 и 2.8 процентни пункта по-висока прогноза спрямо предходния доклад.
Русия и Украйна
Войната ще провокира икономически спад както в Украйна, така и в Русия, става ясно от доклада. Очаква се БВП на Украйна да се срине с 35% през тази година, докато руската икономика ще се свие с 8.5%. Докато в доклада няма прогноза за ръст на БВП на Украйна за следващата 2023 година, то очакванията за икономиката на Русия отново са негативни – спад от 2.3%.
Средногодишната инфлация в Русия ще нарасне до 21.3% през тази година, докато за Украйна няма прогноза.
По отношение на инфлацията, Турция остава абсолютен шампион, като според доклада средногодишната инфлация в страната ще бъде 60.5% през тази година.
Още: МФ: Средногодишната инфлация ще надхвърли 10% през тази година