„Двата законопроекта – за зелен преход на въглищни региони и за т.нар. ранно пенсиониране на заетите в сектора – отразяват нашата визия за подкрепата, която трябва да получи въглищната енергетика в страната. Те ще осигурят възможност за социално спокойствие на заетите в сектора и едновременно с това – добра заетост и плавен преход на засегнатите региони.“ Това каза министърът на енергетиката Владимир Малинов по време на съвместно заседание на Браншовия съвет за тристранно сътрудничество по въгледобив, енергоресурси и минно строителство и Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество „Енергетика“, проведено в Министерството на енергетиката в понеделник, 6 януари 2025 г. По думите на министър Малинов в настоящия регулаторен период електроенергийният микс на страната не може да бъде постигнат без участието на термичните централи. Затова Министерството на енергетиката разглежда варианти за подкрепа на тези мощности, които следва да отговарят на правилата за държавните помощи.
Да бъде създадено еднолично държавно дружество за възстановяване и укрепване на нарушени от минната дейност терени във въгледобивните региони, предлага Министерството на енергетиката със специален законопроект. Дружеството ще се финансира по инвестиция „Зелен преход на въглищните региони“ от Националния план за възстановяване и устойчивост, програми и фондове на ЕС и международни организации, държавния бюджет и други.
Социална закрила за работещите в сектора
С друг законопроект Министерството на енергетиката предлага работещите в минния и енергийния сектори, които наближават пенсионна възраст, да имат право на платен отпуск до пет години. Предвижда се през този период те да получават 80% от брутното си трудово възнаграждение и 100% от социалните си осигуровки.
Още: Енергийният министър отговори защо АЕЦ "Козлодуй" работи с намалена мощност
Работни групи с участието на представители на КНСБ, КТ „Подкрепа“, Министерството на енергетиката и енергийните дружества ще обсъждат и прецизират предлаганите текстове през идните седмици, се договориха участниците в двата отраслови съвета. Целта е законопроектите с предвидените механизми за закрила да бъдат внесени в Народното събрание в най-кратки срокове, така че средствата, необходими за реализация на мерките да бъдат осигурени.