Проекти за адаптиране към изменението на климата и околната среда могат да разчитат на 9 млн. евро от програма Интеррег VI-A „Румъния – България“ 2021-2027.
Средствата са от бюджета на отворената четвърта покана по програмата в рамките на приоритет 2 „Зелен регион“. Крайният срок за кандидатстване с предложения е 17 февруари 2025 г., 13 часа, съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Още: ООН: Без по-активни действия ни очаква глобално затопляне с над 3 градуса
Към какво е насочена програмата?
Подкрепата е насочена към мерки за адаптирането към изменението на климата и предотвратяване на риска от бедствия, по-специално такива за: повишаване на осведомеността, разработване и прилагане на съвместни стратегии, инструменти и др., прилагане на съвместни екосистемни мерки за адаптиране към изменението на климата, за залесяване, опазване и защита на горите, предотвратяване и обръщане на опустиняването чрез интегрирано управление на земята и водата, подпомагане на управлението на водите и земята чрез зелени решения.
Финансиране ще получат меки мерки, при които инвестиционният компонент (строителство/инфраструктура/оборудване) е под 50% от допустимия бюджет на проекта, както и твърди мерки, при които инвестиционният компонент е 50% или повече от общия допустим бюджет на проекта.
Снимка: iStock
Още: Учени: Затоплянето на климата увеличава смъртните случаи
Кой може да получи финансиране?
Бенефициенти могат да бъдат национални, регионални и местни представители на публичната администрация, местни власти, неправителствени организации, университети, научноизследователски институции, организации в подкрепа на бизнеса.
Подробна информация за условията за участие и подаването на апликационни форми в електронната система Jems е публикувана на интернет страницата на програмата, както и на специалната секция от страница на МРРБ, посветена на двустранната програма.
Българските области, които могат да разчитат на финансиране от програмата, са Видин, Монтана, Враца, Плевен, Велико Търново, Русе, Силистра и Добрич, съобщиха от МРРБ.
Още: Особено тежките зими в Северното полукълбо са свързани с необичайно затопляне в Арктика