Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Маргарита Попова: За пенсионната реформа не бива да се бърза

22 декември 2014, 18:01 часа • 20528 прочитания

Когато се говори за пенсионна реформа не трябва да се бърза, а да се търси широко експертно и чисто човешко съгласие. Това каза пред журналисти в Пловдив вицепрезидентът Маргарита Попова. Чак след това трябва да се превъплъщава в законови форми и политически решения това, което на широка основа е било решено, за достатъчно дълго време.

Пенсионната реформа е част от голямата тема за „социалната държава”, уточни Маргарита Попова. Според нея няма политика у нас, започнала след 1989 година, която да е направена на бързо и тя да се е оказала удачна, информира Радио "Фокус". 

„Аз като юрист твърдя, че в рамките и в задържанията ни е да направим държавата социална, но ние не сме направили нито една политика, която да е достойна за българските граждани”, каза вицепрезидентът. По думите и,това е така, защото се бърза, защото не сме последователни и защото не се внимава.

Когато се прави една политика, тя не трябва да се бие с друга и да си противоречи, трябва да е устойчива. Сега имаме кабинет, който е коалиционен, подкрепя се от широк периметър от представители на политическите сили, каза Попова.

Във всяка една от тях има прекрасни идеи за това как да направим и да напълним със съдържание тази част от конституцията ни и България да стане наистина социална държава, смята вицепрезидентът. Трябва да се възползваме от това. „Сигурна съм, че министър председателят може да го направи", добави Попова.

Бойко Борисов е доказал нееднократно, че е човек, който може дори да се откаже от собствена позиция, която предварително е изразил, за да приеме по-доброто, по–смисленото, за да приеме по-доброто за хората, най-вече за възрастните хора. „Мисля, че Борисов ще изчака, че ще чуе всички партньори, ще даде доста дълго време между двете четения, за да се обмислят нещата така, че да се положи здрав фундамент на нашата пенсионна реформа, която да отговори с достойнство на понятието социална държава”, каза още Маргарита Попова.

Все още няма готов продукт, върху който да се налага президентско вето. Когато се гласуват закони между първо и второ четене се налагат промени, дори и по същество. Засега все още не е ясно как ще изглежда законодателният продукт и е прибързано да се налага вето.

Петър Чернев
Петър Чернев Отговорен редактор
Новините днес