До момента са се регистрирали 11 000 онлайн търговци в България, продължаваме работа по защита на потребителите при продажби от разстояние. Това каза председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Димитър Маргаритов по време на представяне на доклада за дейността на регулатора за 2018 г. пред парламентарната комисия по икономическа политика и туризъм, предаде Агенция „Фокус“.
„Специално си позволявам да обърна внимание върху онлайн търговията, защото ще дам информация за още едно число, което не се съдържа в този доклад. Ако през 2016 г. ние сме получили около 2000 жалби за онлайн покупки, то през миналата 2018 г. това са близо 4000 жалби. Само за 2 години броят на жалбите подадени срещу онлайн търговци се е удвоил. Нещо, което не забелязваме по отношение на нито един друг от сегментите на пазара, които контролираме“, заяви Маргаритов.
По думите му едно от обясненията е, че по данни на НСИ всяка година пазаруващите онлайн нарастват с около 30%, а със същата цифра се увеличават и електронните магазини, регистрирани в България.
„До момента от началото на годината тече този процес и би трябвало да приключи до края на юни за задължителната регистрация в Министерство на финансите на всички онлайн търговци, които извършват дейност на територията на Република България. До момента са се регистрирали 11 000“, посочи Маргаритов.
Той подчерта, че КЗП продължава активно да работи със своята специализирана структура за защита на правата на потребителите при продажби от разстояние. По отношение на стоките, Маргаритов уточни, че общо със заповеди, които са издадени през този период 124 стоки са забранени за продажба, а за 58 вида стоки са били временно спрени, докато се установи дали разполагат с необходимите сертификати и документи.