Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

КЗК не спря интерконектора с Гърция, въпреки жалбата за доставката на тръби

03 юни 2019, 15:00 часа • 3144 прочитания

Въпреки жалбата на "Топливо – 2" ЕООД, "Ай Си Джи Би" (ICGB) ще сключи договор с гръцката компания „Коринт Пайпуъркс Индъстри С.А." за производство и доставка на тръби за интерконектора Гърция – България.

Със свое определение Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е допуснала предварително изпълнение на решението за избор на изпълнител. Гръцкото дружество спечели поръчката с оферта за 58 229 759 евро без ДДС.  

Мотивите на смесеното инвестиционно дружество „АЙ СИ ДЖИ БИ” АД, регистрирано в България с равни дялове от българската БЕХ ЕАД и гръцката IGI Poseidon, да не се спира поръчката са много. На първо място се изтъква, че забавянето на поръчката би поставило в риск особено важни държавни и обществени интереси и тяхната защита и може да последва значителна вреда както за възложителя, така и за обществото. Това произтича от специфичния предмет на обществената поръчка - производство и доставка на тръби за нуждите на междусистемна газова връзка Гърция – България.

Поръчката се възлага за осъществяването на Проект „Междусистемна газова връзка Гърция – България“, като договорът за производство и доставка на тръби е един от основните договори, чието навременно възлагане трябва да обезпечи успешната реализация на проекта. „Той е важен стратегически проект за България и Европейския съюз поради това, че към момента е основният газов проект, който може да постигне целите за осигуряване на реална диверсификация на източниците и маршрутите на газ и сигурност на доставките“, се сочи още в мотивите.

Освен това чрез проектите за междусистемни връзки, които държавата предвижда да осъществи и сред които е интерконекторът Гърция – България, ще се подобри сигурността на газовите доставки за България и ще се избегнат негативните ефекти за националната икономика от потенциални кризи, свързани с пълно или частично прекъсване на доставките от единствения за момента източник.

От „Ай Си Джи Би“ уточняват, че проектът ще осигури пренос на общо 3 млрд. куб. метра газ, което е цялото потребление на страната на годишна база. Към настоящия момент поне 1 млрд. куб. метра газ със сигурност се осигурява от източник, различен от руски газ – находище „Шах Дениз-2“ на територията на Република Азербайджан.

Ако стартът на търговска експлоатация се забави, това ще доведе до активиране на клауза, при която общественият доставчик на природен газ „Булгаргаз“ ЕАД - страна по сключения договор, ще трябва да заплаща количествата газ, макар и да не са получени, и съответно ще търпи финансови загуби. От компанията допълват, че неизпълнението по договора за доставка на 1 млрд. куб. метра природен газ ще доведе до налагането на сериозни санкции от страна на доставчика "Сокар". Загубите могат да достигнат размери от порядъка на няколко десетки милиони долара, което застрашава дейността на обществения доставчик и сигурността на доставките на природен газ на територията на страната.

За проекта има предвидено публично финансиране от различни източници – грант от Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ и безвъзмездна помощ от Европейската енергийна програма за възстановяване. Предвид спецификите му са поставени специални изисквания към производството и вида на тръбите, затова те не са налични. Производството им трябва да започне след подписване на договор с изпълнителя, като първата партида трябва да бъде доставена до 4 месеца след началната дата на договора.

Съгласно текущия график първата доставка се очаква през септември 2019 г. От доставката на тръби зависи и самото строителство на интерконектора.

Антимонополната комисия се е съгласила изцяло доводите на възложителя. "Следва да се отбележи, че към настоящия момент това е единственият проект, който може да осигури диверсификацията на източниците, маршрутите на газ и сигурност на доставките. От една страна, проектът представлява предпоставка за надежден икономически растеж, а от друга, същият ще съдейства за повишаване на енергийната сигурност, която пък е важна част от националната сигурност“, сочи КЗК. Решението ѝ подлежи на обжалване пред ВАС.

Припомняме, че преди две седмици премиерите на България и Гърция - Бойко Борисов и Алексис Ципрас, направиха първа копка от строителството на междусистемната газова връзка Гърция – България. В официалната церемония близо до границата с Гърция  участваха изпълнителните директори на проектната компания "Ай Си Джи Би" Теодора Георгиева и Константинос Караянакос. На нея присъстваха министрите на енергетиката на двете държави, първият заместник министър-председател на Азербайджан и високопоставени представители от Европейската комисия и от Европейската инвестиционна банка.

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес