Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Къде в Европа хората живеят най-дълго при родителите си?

01 септември 2022, 12:50 часа • 12100 прочитания

Средната възраст на която младежите напускат домакинството на родителите си и заживяват самостоятелно възлиза на 26.4 години в Европейския съюз. Тази възраст обаче варира в различните страни членки на ЕС. В пет държави това се случва след навършването на 30-годишна възраст, докато само в една този процес става на средна възраст под 20 години, сочат данните на европейската статистическа служба Евростат за 2021 година.

Най-дълго живеят с родителите си хората в Португалия. Младите португалци напускат родния дом средно на 33.6-годишна възраст. След тях се нарежда Хърватия (средно 33.3 години), Словакия (30.9 г.), Гърция (30.7 г.) и България. Средната възраст на която младите българи напускат домакинството на родителите си е 30.3 години.

В същото време Швеция е страната, където младежите най-рано стават самостоятелни – средно едва на 19-годишна възраст. След това се нарежда Финландия (21.2 г.), Дания (21.3 г.) и Естония (22.7 г.).

Наблюдаваната тенденция ясно показва, че младежите в западните и северни страни в Европа напускат дома на родителите си по-рано от гражданите на държави от южната и източната част на континента. Освен икономическите и културните причини за това, трябва да се отбележи, че делът на хората, притежаващи жилището, в което живеят е драстично по-висок в южната и източната част на Европа, спрямо западната и северната. В България 91% от домакинствата притежават жилището, в което живеят, сочат данните на Националния статистически институт за 2021 година.

Младежите в Германия, най-голямата европейска икономика, напускат родния дом средно на 23.6-годишна възраст. Във Франция това се случва средно на същата средна възраст. В същото време в Италия младежите стават самостоятелни на доста по-късна възраст – средно 29.9 години. В Испания пък това се случва средно на 29.8 години.

Самостоятелно заживяват в северната ни съседка Румъния средно на 28-годишна възраст.

Мъжете напускат домакинствата на родителите си по-късно отколкото жените в ЕС, сочат данните на Евростат. За мъжете средната възраст е 27.4 години, докато за жените средното ниво пада до 25.5 години. Тази тенденция се наблюдава във всички страни от ЕС.

Мъжете напускат родния дом средно след навършване на 30-годишна възраст в 11 страни (Хърватия, Португалия, Словакия, България, Гърция, Словения, Италия, Малта, Испания, Румъния и Полша), докато това се случва с жените само в 2 държави (Португалия и Хърватия).

Най-голяма разлика между мъжете и жените се отчита в Румъния, където мъжете напускат родния дом средно на 30.3-години, а жените средно на 25.6 години (разлика от 4.7 години). След това се нарежда България (разлика от 3.5 години). У нас Мъжете стават самостоятелни средно на 32-годишна възраст, докато при жените това се случва средно на 28.5 години.

Страните с най-малко разлика в годините между мъжете и жените са Швеция, Дания и Ирландия, където разликата е съответно 0.4, 0.5 и 0.9 години.

Разликата е най-ниска в страните където младите хора напускат родния дом на ниска възраст, като нараства при страните където това се случва на по-висока възраст.

Още: Колко хора у нас живеят под наем?

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес