Контрабандата на горива - има ли я и в какви размери? Това трябва да стане ясно от резултатите на първото изследване по темата, направено от Центъра за изследване на демокрацията и Българската петролна и газова асоциация.
То започна миналата година. Наблюдението как се развива контрабандата на бензин и дизел ще се прави на всеки 6 месеца.
А това ще се установява като се наблюдава разликата между потреблението на горива и данните за данните за влезлите в бюджета приходи от акцизи за тях.
Данните за потреблението ще се вземат от толсистемата и от автомобилната администрация на транспортното министерство, която има информация за изминатите километри на превозните средства за обществен превоз. От фонд “Земеделие” ще се вземат данните за горивото на селскостопанските машини.
След това ще се прави сравнение с информация от НАП за продажбите на горива от всички фискални устройства в страната, както и с данни от Агенция “Митници” за постъпленията от акциз върху горивата.
До този момент специализирано изследване на контрабандата на горива не е правено, подчертават от ЦИД.
Данни за сивия сектор в бранша са обявявани от финансовото министерство преди време и според тях той достига 30%. Различни изчисления показват, че заради нелегалната продажба на бензин и дизел бюджетът губи годишно между 800 млн. и 1 млрд. лв., припомня 24 часа