Разчитахме забраната за внос на украинско зърно да падне след 15 септември, разочаровани сме от намеренията за нейното удължаване. Това коментира преработвателят на слънчоглед Яни Янев пред БНТ.
По думите му мярката не е оказала никакъв ефект върху цените на слънчогледа, тъй като нашите цени са обвързани с тези на външните пазари. През този период цената на външните пазари падна, коментира Янев.
Ние сме "За" всякаква форма на подпомагане на земеделските производители, но това е една непазарна мярка, допълни Янев.
Още: Предприятията за олио са пред затваряне заради забраната за внос от Украйна
Производителят Илия Проданов изрази друга теза - по думите му има достатъчно слънчоглед в България, по складовете има около 600 000 тона стара реколта, новата реколта се очаква да достигне 2,2 млн. тона, което е абсолютно достатъчно за следващата 1 година. Няма риск България да остане без олио.
Забраната е повишила цената
Той призна, че забраната е повишила цената - някъде около 120 лв. повече за тон. "Това за нас означава по-малко загуби", каза Проданов.
В момента цената на слънчогледа е около 750-770 лв. за тон в различните части на страната. Себестойността, на която е произведена старата реколта, е около 1000 лв. за тон, допълни той.
Още: Зам.-министър: Цената на олиото в магазина не зависи от Украйна
Яни Янев коментира, че вътрешният пазар на слънчоглед е само около 250 000 тона годишно. Останалото количество е предназначено за експорт.