Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

КНСБ: COVID-19 ще увеличи сивата икономика, засега тя е около 23 млрд.лв.

23 септември 2020, 15:44 часа • 2852 прочитания

Делът на сивата икономика в БВП за България към края на миналата година е около 21% според националната статистика, което се равнява на около 23 млрд. лева. Тези пари са извън обхвата на публичните финанси, социалната и здравната система. В условията на COVID-19 очакванията са, че този дял ще нарасне. Това заяви на конференция лидерът на КНСБ Пламен Димитров, предаде репортер на БГНЕС.

Най-много нелегален труд има в селското стопанство, строителството, хотелиерство и ресторантьорство, ремонтите. Причната са ниски заплати и липса на контрол от властите, коментира президентът на КНСБ Пламен Димитров.

Сектор строителство дава 20% от недекларирания труд в ЕС.

Според мобилното приложение на КНСБ–Vox откакто е пуснато през миналата година са постъпили 108 сигнала. От тях по сектори най-много са в търговията и услугите (64), туризма, хотелиерството и транспорта (20), в образованието, читалищно дело, пенсионерски клубове, държавна администрация, здравна система, промишленост, култура.

Годишно бюджетът губи около 400 млн. лева от недекларирана заетост според данни на АИКБ.

Димитров отбеляза, че недеклариран труд се отчита в немалко случаи и в светлата икономика.

Наетите имат трудови договори, социални осигуровки, но полагат допълнително часове и заработки, които не се плащат от работодателя.

„Който работи на сиво, сам реже собствените си права“, предупреждават синдикатите.

Най-честите сигнали за нарушения на трудови права са свързани с неплащане на заплати и осигуровки, извънреден труд, заплати в плик, липса на касова бележка, работа без договор, насилие или тормоз на работното място, лоши условия на труд.

Недекларираният труд в ЕС се полага главно от наемни работници и в по-малка степен от самонаети. Така е и в България. Само 3% от полагащите нелегален труд са самонаети, уточни Пламен Димитров. От страните в ЕС, Полша, Румъния, Словакия, Русия са с по-голям процент недеклариран труд.

От КНСБ посочиха, че е необходим единен национален показател, който да мери данните на сивата икономика. Дългосрочно трябва да е финансирането на мерките, които да се справят с недекларираната заетост, посочи Димитров.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес