КЕВР е длъжен да защити общественият интерес, което не означава само интересът на потребителите. Трябва да се намери балансирано решение, което да не доведе до финансова несъстоятелност на ВиК операторите, но и да няма рязко повишаване на цената на водата. Toва заяви председателят на КЕВР Иван Иванов по време на изслушването си от трибуната на Народното събрание.
Цените, които предлагат ВиК операторите са единствено цени, които са предложени. „Едно е да искаш, друго е да може, трето е да го постигнеш“, изрази се метафорично Иванов по отношение на искането за по-високи цени на водата. Ако се проверят аналите на комисиите в последните 6 години би могло да се установи, че КЕВР ограничава прекомерни искания от страна на ВиК операторите, увери Иван Иванов.
Основните ценообразуващи елементи на ВиК операторите, заради които настояват увеличение на цената на водата е, че половината от разходите им отиват във фонд „Персонал“ и цената на електрическата енергия. Между 15 и 40% варира цената на електрическата енергия за различните ВиК оператори. Около 10 до 15% от разходите за формиране на цената на водата са инвестиционните разходи на ВиК операторите.
Иван Иванов уточни, че КЕВР извършва ежегодна проверка на изпълнението на бизнес плановете. По определен начин в кореспонденция с ВиК операторите ние ги насърчаваме как да изпълнят дългосрочните си цели. През първия петгодишен регулаторен период от 2017 до края на 2021 г. в резултат на проверката и на контрола на КЕВР, на 17 ВиК дружества цената за потребителите била намалена.
КЕВР не определя цената на водата, а определя пределни цени. КЕВР имат изискване да определят пределната цена на водата и изрично е посочено, че ако ВиК операторите не изпълнят показателите си, да намалят цената на водата. Това е едно справедливо решение, което трябва операторът да осъществи, подчерта Иван Иванов.
Само чрез промяна в закона може да бъде извършено диференциране на цената на водата, каза още той.
КЕВР ежегодно чрез анализ показват на ВиК операторите там, където трябва да засилят мерките, да постигнат съответните резултати. Ако търсим по-засилен контрол и гаранции за сравнение, трябва да се даде лицензионен режим за ВиК операторите, настоя шефът на регулатора.