Лидери на отделни партии в Народното събрание спекулираха с минималната работна заплата. Това каза в предаването "Още от деня" по БНТ Любомир Каримански, който е съветник в Министерство на финансите и бивш депутат от "Има такъв народ" в предаването "Още от деня" по БНТ.
ОЩЕ: Окончателно: От 1 януари минималната работна заплата става 780 лева
Той коментира минималната работна заплата:
"От гледна точка на бизнеса, вероятно и това е тежест. Бизнесът най-вероятно би бил благосклонен да приеме 780 лв., ако имаше някаква предвидимост и някаква устойчивост на прогнозите как ще се променя минималната работна заплата. Ако бяхме обяснили достатъчно добре на бизнеса формулата, по която ще се променя минималната работна заплата, тя да не бъде решавана от днес за утре, тогава най-вероятно и той щеше да бъде съгласен. Не може от един момент - някой се събужда и казва: от утре минималната заплата ще бъде 850 лв. без да има ясен анализ на разходите и ползата за държавата".
Той отчете, че не трябва да се разчита на държавата, че ще вземе дълг или ще вземе европейски средства за увеличение на минималната работна заплата.
"Точно най-големите жонгльори с минималната заплата в парламента, лидерите на отделните политически сили, спекулираха най-усилено с тази минимална работна заплата, която в предишното редовно управление, бяха задали като константа в следващите 3 години - 710 лв. Г-жа Нинова, г-н Асен Василев - всички бяха за това минималната работна заплата за следващите три години през февруари месец, когато знаехме, че инфлацията ще е 10-12%, бяха за 710 лв. минимална работна заплата. Разбира се, това е непосилно за хората. Щом е непосилно в края на годината могат да се намерят буфери, намерени са такива буфери и може да бъде увеличена - това, което прие правителството", коментира още Каримански.
ОЩЕ: Тристранката не се разбра за минималната заплата, кабинетът ще предложи да стане 780 лева
Според него почти е сигурно, че на "вратата ни чука" рецесията. По думите му трябват таргетирани мерки за подпомагане на бизнеса и неговата капиталова устойчивост.
Той обърна внимание, че редовното правителство е подпомогнало "Лукойл". "Нима имаше нужда от подпомагане на "Лукойл"? Имат ли нужда от подпомагане големи комбинати, които имат свръхпечалби?", попита още Каримански.