Целта ни е с Държавната петролна компания гражданите да получават адекватна информация и картина относно цените и качеството на горивата – как се вдигат и как падат цените. Това заяви министърът на икономиката Емил Караниколов, който разказа, че като има поскъпване на петрола веднага има реакция в България, а като има поевтиняване – вълната идва по-късно.
Вие какво искате – по-нормална цена на горивата и по-голямо качество, опонира министърът, след като му беше казано, че не искаме държавни субсидии и натрупване на загуби под предлог по-ниска цена. А Караниколов каза и, че "явно" имало пропукване по отношение на резервите с горива и затова трябвало да има законово изменение, макар че секторът не искал държавна компания.
На въпрос на Нова телевизия защо вижда държавната компания като подсилване на конкуренцията, Караниколов увери, че не можело да има дотации. Не би следвало да има някакво притеснение, подчерта той. Когато му беше даден пример с БДЖ, Караниколов отговори, че там били различни структури и при пътническия превоз имало много бонуси за пътуващи, затова щяло да се гледа тепърва къде в държавата трябва да има печалба и къде не може.
Разчетите за мрежата от бензиностанции се подготвят. Визията ни е за бензиностанции в големите областни градове, но и на места, където по принцип няма бензиностанции. Държавата ще бъде лоялен конкурент, увери Караниколов, според който държавата не можело да си позволи да работи на загуба, защото не можело да се обоснове в този случай да се работи на загуба и със субсидии т.е. да прави дъмпинг.
Според Караниколов, ако трябва да се изградят 100 бензиностанции от нула, ще трябват 2 години. Иначе можело и за 6-9 месеца.
Още: "Удари ли държавата окончателно по "Лукойл" с решение да прави Държавна петролна компания?"