Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Караниколов: Чуждите инвестиции се увеличават, с тях и работните места

27 февруари 2019, 15:00 часа • 3255 прочитания

Преките чуждестранни инвестиции в България се увеличават с над 10% на годишна база и достигат 1.532 млрд. евро. Те са със 143 млн. евро повече от тези през 2017 г., заяви министърът на икономиката Емил Караниколов по време на парламентарно изслушване, свързано с инвестициите и перспективите за растеж на българската икономика.

Караниколов опроверга твърденията на медии и икономисти, че инвестициите в страната ни намаляват. Според цитираните от него окончателни данни на БНБ е точно обратното, като още през 2017 г. вложенията нарастват с над 380 млн. евро, а през 2018 г. - с още 143 млн. евро. „От 2016 г. до момента се наблюдава положителна тенденция за увеличаване на нивата на преките чуждестранни инвестиции“, посочи министърът.

Все по-голям интерес към индустриалните зони

Според Караниколов повишеният интерес към в България от чужди инвеститори се вижда и в динамичното на развитие на индустриалните зони, като съществуващите се разширяват, а се разкриват и нови.

Национална компания Индустриални зони (НКИЗ) има над 170 запитвания от потенциални инвеститори, а през 2018 г. за пръв път излиза на печалба.

За последното десетилетие реалните инвестиции в компанията са над 550 млн. лева, като са разкрити над 2300 работни места. В момента се водят преговори с близо 20 потенциални инвеститори с проекти за над 160 млн. лв. и откриване на повече от 1000 работни места.

Много динамично се развиват зоните в Бургас и Божурище, като в индустриалния парк на морския град вече няма свободни места. В Божурище са договорени 1500 нови работни места и вече са сключени 5 предварителни договора. НКИЗ в момента преговаря с 35 компании, желаещи инвестират в Бургас. Именно затова правителството е решило да добави още 600 декара към индустриалната зона в морския град.

Във Враца вече има двама сериозни инвеститори. Голям интерес има и към зоните във Видин и Русе, а вече и към Свиленград – от турски, гръцки, китайски и скандинавски компании, посочи Караниколов.

5 български фирми, няколко китайски и една индийска компания имат интерес към индустриалната зона в Стара Загора. Австрийска машиностроителна фирма е подписала договор и се превръща в първия инвеститор в индустриалната зона Телиш. Подготвя се и създаване на индустриална зона в Кърджали, но бъдещето ѝ зависи от местната общност.

Предвижда се индустриалните зони да се разширяват с нови общински или държавни терени. Караниколов разкри, че се работи върху промени в законодателството, така че индустриалните зони да могат да получават и евросредства за изграждане на необходимата инфраструктура.

„Изминалата година беше най-успешната за индустриалните зони в България. Сигурен съм, че тази ще бъде още по-успешна“, заяви министърът.

Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес