Около 300 хил. души в България не работят и не си търсят работа и обикновено живеят при роднини. 17% си признават, че работят на черно, 10% имат доходи от сезонна работа в чужбина, голяма част от тях се задоволяват с доходите на членове на семейството и казват, че това ги задоволява. Това обяви бившия социален министър Ивайло Калфин в интервю за bTV по данни от проучване на изследователския център "Тренд" по поръчка на фондация "Фридрих Еберт".
По думите му това е 10% от трудовата сила у нас и тези хора могат да се превърнат в голям ресурс за икономиката.
Според Калфин, по-притеснителен е големият брой запитани, които разчитат само и единствено на доходите на друг член от семейството. В същото време повечето имат деца.
"Това генерира бедност и разделение в обществото", подчерта Калфин, като допълни, че етническите различия не са толкова големи.
Над половината от анкетираните са изявили готовност да започнат работа срещу адекватно заплащане, като в повечето случаи говорим за възнаграждение в рамките на 1000 лв. месечно. Висшистите са по-мотивирани, като сред тях преобладава и мнението, че човек, който отказва предложена му работа, не трябва да получава пари от държавата.
Смущаващо е, че 80% от запитаните търсят работа с помощта на близките си: "Това е една голяма въпросителна пред институциите, хората не се обръщат към институциите".
Калфин отбеляза, че тези над 50-годишна възраст масово не се записват на курсове за преквалификация, не правят нищо и чакат един ден да получат социална пенсия.