Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изследователи: За България е по-изгоден "мек" Brexit

04 октомври 2016, 14:00 часа • 2538 прочитания

"Мекият" вариант на Brexit, при който Великобритания ще запази достъпа си до единния пазар, е по-изгоден за България. Около това мнение се обединиха повечето от участниците в дискусия за бъдещето на Европа след излизането на Обединеното кралство от ЕС.

„Около процеса по напускането има много неясноти, той едва ли ще приключи за 2 години. 'Hard' (Tвърдият) вариант за Brexit би означавал Великобритания да е извън единния пазар, а 'soft' (мекият) - да запази с ЕС отношения, подобни на тези на Норвегия. За нас по-добър е вторият, защото ще продължим да имаме достъп до пазара на труда на Острова, поясни д-р Димитър Бечев, директор на Института за европейски политики.

На кръглата маса, организирана от Гражданския съвет на Реформаторския блок, Бечев, заедно с колегата си Ивайло Яйджиев, представи доклад за евентуалните последици от Brexit върху Европа и България.

Според изследователите е добре страната ни да направи няколко неща, за да гони интереса си в настоящата ситуация. Тя трябва да формулира ясно желание за отворени механизми на интеграция, да се присъедини към Европейския банков съюз (което ще подобри и местния банков надзор) и да настоява Европейският банков орган да бъде преместен от Лондон в държава извън еврозоната (например Полша). „България може да влезе в банковия съюз, преди да влезе в еврозоната. Ще е по-трудно да ни се откаже членство във валутния блок, ако вече сме член на банковия съюз“, каза Яйджиев.

„Хубаво би било периодът на преговорите за Brexit да е максимално кратък, но той няма да е такъв. По време на българското председателство на ЕС ще се проведе поне една среща на 27-те страни относно Великобритания. Основен приоритет за България е запазването на интегритета на ЕС. Проблем пък би било създаването на отделен бюджет за еврозоната. Тогава ще трябва да решим дали да допринесем финансово за ресурс, който ще отиде само в някои държави“, коментира темата и заместник-министърът на външните работи Румен Александров.

Според политолога Огнян Минчев приоритет номер 1 за България трябва да бъде навлизането колкото се може по-навътре в системата за европейска интеграция. Иначе зависимостта ни от Турция и Русия ще се увеличи. „Трябва да разглеждаме проблемите детайлно, а не само в рамките на общите политики. България ще присъства в ЕС по начин, който избере спрямо дилемите пред европейските общности“, заяви той. По думите му британците са гласували за Brexit основно заради мигрантската криза.

Несъгласие с тази тези изрази лидерът на ДСБ Радан Кънев. „Brexit беше гласуван от хора, които не са виждали пакистанец в живота си. Националистическата вълна в Европа е в държави, в които хората страдат икономически. Категорично твърдя, че в рамките на ЕС не трябва да се съсредоточаваме само върху отбраната и да зарежем проблемите с икономическия дисбаланс. В момента граничните държави, сред които е България, заемат най-умерени позиции. Ние трябва да търсим тесен диалог със страни, които са в същото положение като нас. Трябва да кажем „да“ на общата отбрана, но да сме срещу икономическата кохезия. Иначе фитилът си гори и следващата бомба ще гръмне по социално-икономически причини“, заяви Кънев.

От своя страна кандидатър за президент от Реформаторския блок Трайчо Трайков заяви, че към Brexit трябва да се подхожда "емоционално и политически". Според него не е сигурно, че до излизане на Великобритания от ЕС ще се стигне, но ако се случи, България трябва да разгледа всички варианти и да се фокусира върху интересите на българските граждани на Острова.

Повече за икономическите последици от Brexit върху еврозоната и България прочетете в Expert.bg.

Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес