Гражданска инициатива настоява за въвеждането на безусловен базов доход във всички страни членки на Европейския съюз. Инициативата е регистрирана от ЕС в средата на миналата година, като в момента тече срок за събиране на подкрепа с крайна дата месец юни 2022 година.
След последната актуализация на предложението, която е вписана в началото на тази седмица, става ясно, че инициативата е подкрепена от 152 196 поддръжници, сочи справка с регистрацията на предложението в портала europa.eu. Най-много поддръжници са регистрирани от Германия – цели 48 363. От България предложението е събрало 4 182 броя поддръжници.
Инициативата се представлява от лице пребиваващо в Австрия и носи името „Въвеждане на безусловни основни доходи (БОД) в целия ЕС“. Предложението настоява, че всички граждани на ЕС трябва да получават безусловен базов доход, който да бъде дефиниран въз основа на четири критерия. Той трябва да бъде „универсален“, „индивидуален“, „безусловен“ и „достатъчно висок“.
Според гражданската инициатива, нетният размер на безусловния базов доход трябва да бъде в размер на 60% от националния медианен еквивалентен разполагаем доход, докато в страните където доходите са ниски да се приложи алтернативен показател. Това би могло да бъде кошница от стоки и услуги, пишат организаторите на инициативата. Трябва да се отбележи, че медианен разполагаем доход е различно понятие от средна работна заплата. Казано най-просто това е стойността, която се намира по средата между най-високата и най-ниската стойност в дадено измерване.
Така например, ако средният медианен доход е в размер на 1500 евро месечно, то според инициативата всеки трябва да получава безусловно по 900 евро.
Според тях, това ще пресече порочната практика хората да заемат работни позиции, които не желаят. Гражданската инициатива не предлагат конкретен метод, по който би било осигурено необходимото финансиране за въвеждане на подобна схема във всяка една членка на ЕС. Вместо това инициативата посочва, че съществуват „много проучвания“, където са описани „различни начини за въвеждане (стъпките) и финансиране“ на подобна програма.
За да бъде успешна инициативата са необходими поне 1 млн. подписа, като в най-малко 7 държави от ЕС трябва да бъде прескочен минимален праг подписи. В България този минимален праг е 11 985 подписа, докато в Германия възлиза на 67 680 броя подписа. Засега единствено в Словения този минимален праг е преминат. В страната са събрани 6 375 броя подписи при минимален праг от 5 640 броя.
Ако всичко това премине благополучно, организаторите на гражданската инициатива могат да достигнат до изслушване в Европейския парламент, където да провокират дебат и евентуално приемането на резолюция. Последната стъпка в този процес е решение на Европейската комисия за необходимите действия по предложената инициатива.
Идеята за въвеждане на безусловен базов доход витаe във въздуха не от вчера. Може би един от най-популярните примери за подобен експеримент е инициатива, стартирана във Финландия през 2017 година. Тогава местните власти решават да плащат по 560 евро месечно на 2 000 безработни лица в продължение на 2 години. Участниците в експеримента имат възможност да започнат работа в рамките на този период, като това няма да доведе до загуба на безусловния базов доход. Оказва се, че безусловните плащания не помагат на лицата да намерят работа, като инициативата е прекратена през 2018 година.