Катастрофично поскъпване на тока след искането на НЕК за повишение от 143% на цената на услугата „обществена доставка на ток” няма да има. Това заяви в коментар за Actualno.com професор Атанас Тасев – бивш главен секретар на Комисията по енергетика през 2009 година, когато Русия спря газовите доставки през Украйна за известно време.
Услугата „обществена доставка”, за която НЕК иска поскъпване от 143%, обхваща разходите на Националната електрическа компания за т.нар разполагаемост, поясни проф. Тасев. От своя страна разполагаемостта представлява необходимата за функционирането на енергийните мощности в системата енергия – тази енергия реално осигурява работата на самата система. Искането на НЕК за поскъпване от 143% на „обществената доставка” звучи много страшно, но в крайна сметка то ще се отрази с максимум до 1,5% на крайните цени на електроенергията, счита проф. Тасев. НЕК трябва да събере около 50-55 млн. лева и те ще се вземат или от ЕРП-тата, ако имат някакви резерви, или ще отидат в цената за крайния потребител, добави той.
Газовите доставки и газовата независимост на България
Няма какво да се лъжем – в Европа ние сме най-зависими от гледна точка на газови доставки. Коефициентът ни на зависимост е между 92 – 98% и зависи от обема на националния добив на газ. Тук влияние играе находището в Галата, което върви към изчерпване и вероятно скоро ще бъде превърнато в хранилище, обясни проф. Тасев.
Какво би се случило с България при тази картина, ако кризата в Украйна ескалира и Русия реши да използва газовите доставки като оръжие? На този въпрос енергийният експерт отговори, че системата ни ще издържи, макар и с известни икономии. Не вярвам руснаците да използват газа като оръжие, защото в случая са замесени интересите на повече Велики сили. Но ако предположим, че се стигне дотам, няма защо да се опасяваме – през 2009 година, когато имаше газова криза, системата издържа и ние сме подготвени за такъв вариант, каза проф. Тасев.
По думите му основните ни оръжия при спиране на газовите доставки от Русия са хранилището в Чирен и интерконекторната връзка с Гърция. От Чирен можем да теглим в началото дневно по 5-5,5 млн. кубични метра газ – там има 220 млн. кубични метра технологично годна за използване суровина, после дневното количество ще намалее. От Гърция с обръщане на потока ще си докарваме около 2-2,5 млн. кубични метра газ. Дневно, след зимата, България има нужда от около 5-7 млн. кубични метра газ за задоволяване на нуждите. Затова от гледна точка осигуряване на бита и топлофикациите няма да има проблем, каза експертът.
Какво е положението за индустрията при евентуално спиране на газовите доставки от Русия и каква е ситуацията с газовата връзка с Румъния - научете в Expert.bg