Инфлацията в Европейския съюз през август се е ускорила до 10,1% на годишна база. За същия период потребителските цени в еврозоната са нараснали с 9,1 на сто. Това показват най-новите данни на европейската статистическа агенция Евростат, публикувани на 16 септември.
Инфлацията в Европейския съюз през август се е ускорила до 10,1 на сто през август на годишна база. За същия период потребителските цени в еврозоната са нараснали, достигайки 9,1 на сто. Това сочат най-новите данни на европейската статистическа агенция Евростат, публикувани днес на сайта й. През юли, отново на годишно ниво, инфлацията в ЕС бе с 0,3 процентни пункта по-ниска, а тази във валутния съюз - с 0,2 на сто.
Ръстът на потребителските цени в България според хармонизирания индекс е бил 15 на сто през август, отнесен към август миналата година. През юли инфлацията в страната ни бе на годишно равнище от 14,9 на сто. В сравнение с юли, през август инфлацията е била 0,8 на сто. Националните данни, оповестени по-рано тази седмица от Националния статистически институт, сочат инфлация от 17,7 на сто за август.
Родните цени на дребно на електричеството, газа, както и на други енергоносители са се увеличили с 32,3 на сто на годишна основа, докато през предходния месец регистрираха повишение с 24,3 на сто. Това е най-високата стойност на инфлацията на тези енергоносители в България от януари 2015 г. - откогато има налични съпоставими данни.
Данните сочат още, че в Евросъюза цените на електричеството, газа и на други енергоносители през август са скочили с 48,8 на сто в сравнение със същия месец на миналата година. В еврозоната те отбелязват ръст с 51,9 на сто. И за двете зони регистрираните стойности са най-високите от януари 2015 година.
Най-ниски годишни нива на нарастване на потребителските цени през август са регистрирани във Франция (6,6 на сто), Малта (7 на сто) и Финландия (7,9 на сто). На другия край на скалата - държавите с най-високи годишни нива на ръста на цените на дребно - са Естония (25,2 на сто), Латвия (21,4 на сто) и Литва (21,1 на сто).
В сравнение с юли през август годишната инфлация е намаляла в 12 от страните членки на ЕС, докато се е повишила в 15 от тях.
През август най-високият принос за годишната инфлация в еврозоната е оказал сектор "енергия" (+3,95 процентни пункта), следван от "храни, алкохол и тютюневи изделия" (+2,25 процентни пункта), услуги (+1,62 процентни пункта) и неенергийните промишлени стоки (+1,33 процентни пункта)Инфлацията в Европейския съюз през август се е ускорила до 10,1% на годишна база. За същия период потребителските цени в еврозоната са нараснали с 9,1 на сто. Това показват най-новите данни на европейската статистическа агенция Евростат, публикувани на 16 септември.
През юли инфлацията в ЕС на годишно ниво беше с 0,3 процентни пункта по-ниска, а тази във валутния съюз - с 0,2%.
Ръстът на потребителските цени в България според хармонизирания индекс (ХИПЦ) е бил 15% през август, отнесен към август миналата година. Това потвърждава данните на Националния статистически институт, публикувани преди дни. Те показаха, че месечната инфлация за август у нас е 17,7%. През юли инфлацията в страната ни бе на годишно равнище от 14,9%.
Родните цени на дребно на електричеството, газа, както и на други енергоносители са се увеличили с 32,3% на годишна основа, докато през предходния месец регистрираха повишение с 24,3 на сто. Това е най-високата стойност на инфлацията на тези енергоносители в България от януари 2015 г. - откогато има налични съпоставими данни.
Данните сочат още, че в ЕС цените на електричеството, газа и на други енергоносители през август са скочили с 48,8 на сто в сравнение със същия месец на миналата година. В еврозоната те отбелязват ръст с 51,9%. И за двете зони регистрираните стойности са най-високите от януари 2015 година.
Най-ниски годишни нива на нарастване на потребителските цени през август са регистрирани във Франция (6,6%), Малта (7%) и Финландия (7,9%). Сред държавите с най-високи годишни нива на ръста на цените на дребно са Естония (25,2%), Латвия (21,4%) и Литва (21,1%).
В сравнение с юли - през август годишната инфлация е намаляла в 12 от страните членки на ЕС, докато се е повишила в 15 от тях.
През август най-високият принос за годишната инфлация в еврозоната е оказал сектор "енергия" (+3,95 процентни пункта), пише БТА. Той е следван от "храни, алкохол и тютюневи изделия" (+2,25 процентни пункта), услуги (+1,62 процентни пункта) и неенергийните промишлени стоки (+1,33 процентни пункта).