Виждаме резултатите, след като тортата е изядена. Така бившият ни посланик в Русия Илиян Василев коментира сагата с картела на пазара на горива.
Василев изрично намекна, че една от компаниите, които първоначално бяха разследвани, не присъства в сегашното обвинение на КЗК. Припомняме, че първоначално КЗК правеше секторен анализ за седем компании, за да открие има ли картел на пазара на горива на дребно - „Лукойл България“ ЕООД, „Еко България“ ЕАД, „Шел България“ ЕАД, „ОМВ България” ООД, „Петрол” АД и „Нис Петрол” ЕООД, която е позната за клиентите с марката „Газпром” и „Ромпетрол”. Точно „Ромпетрол” не е обвинена, като председателят на КЗК Юлия Ненкова каза, че за тази компания не са открити доказателства.
Според Василев в България системата е такава, че „трябва да имаш аргументите”, за да се конкурираш. Затова и по-важно е какво ще каже КЗК – дали има господстващо положение на „Лукойл Нефтохим” на пазара на производство на горива. Това е второто производство, по което работи КЗК. Вариантите са два – или внасяш гориво, но там има големи трудности с акцизните складове, или купуваш от рафинерията на „Лукойл Нефтохим”, каза Илиян Василев пред Нова телевизия. Той е категоричен, че схемата с акцизните складове, т.е. масово те да се държат от една компания, не може да продължава години наред без държавна подкрепа. Василев припомни, че покойният вече Ваньо Танов е казал, че „Лукойл” продава суровия петрол в България на цена от 5-10 долара по-високо, отколкото е на входа. Въпросът е пред данъчните как се заприходява цената, добави Василев. В акцизните складове държавата е длъжна да направи така, че да има система за ценообразуване, която да е една за всички. Сега ако сте клиент на „Лукойл Нефтохим”, цената е една, ако не сте, е друга, заяви Василев.
По думите на бившия ни посланик в Русия дори и при максимална глоба срещу „Лукойл Нефтохим”, ако въобще бъде повдигнато обвинение, рафинерията бързо би наваксала загубата. Припомняме, че при картел и господстващо положение санкцията може да достигне до 10% от оборота на виновната компания за предходната финансова година.