Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Икономист: Икономическата програма на БСП критикува неолиберализма, а не казва нищо за това как се натрупа капитала през 90'те

08 февруари 2019, 16:42 часа • 1283 прочитания

"Погледнато позитивно, икономическата програма на БСП в голяма степен успява да идентифицира проблемите днес, които една икономическа политика следва да реши. Но ефективни мерки могат да се приложат само ако разбираме какви са причините породили тези проблеми. Тук БСП се задоволява със споменаването на някакъв абстрактен неолиберален модел от началото на прехода, който бил източник на всички злини. Няма нищо споменато за „родилните петна” на българския капитализъм , историята на първоначалното натрупване на капитала, банковите фалити, хиперинфлацията, олигарсите и други подобни неудобни за БСП теми. Да не говорим, че темата правосъдие въобще отсъства от целия документ. А когато свенливо бягаш от причините за едно заболяване няма как да предложиш и адекватно лечение. Отново се подхожда чисто идеологически и държавата се натоварва с всевъзможни функции – от преразпределянето на доходите (вечният социалистически инструмент) до едва ли не създаването на иновативна икономика с държавно участие, където държавата е вдъхновител, инициатор, инвеститор и регулатор . Предприемачите отсъстват от цялата картина, освен в раздела за преразпределнието на брутния продукт от тях към труда", заяви икономистът Евгени Кънев.

"Абсурдното е, че при това качество на политическия елит и състояние на държавата на нея се възлага да гарантира светлото ни бъдеще. Сигурен съм, че авторите на документа силно ще се затруднят да посочат едно успешно държавно участие в икономиката за целия преход, но въпреки това остават верни на идеологемата. Документът е изтъкан от вътрешни противоречия – едновременно увеличаваме преките данъци, от които ясно ще пострада най-много средната класа, а същевременно ще се спира изтичането на „мозъци” в чужбина или насърчава инициативата. Едновременно се иска прекратяване на концесиите на стратегически активи (без да е ясно кои са) и насърчаването на Публично-частно партньорство, което явно е нещо различно. Хем ще се подпомагат компаниите да излизат на чужди пазари, хем се готви някакъв тип частична експроприация на най-големите, които ще бъдат задължени да заделят на база 10% от основния капитал дивиденти за работниците (?!?). Отбелязва се сривът на чуждестранни инвестиции, но ще се поставя българския капитал на равни начала с чуждия (?), вместо обратното", допълни той. 

Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес