Предложенията на Българската стопанска камара (БСК) за значителни промени в Кодекса на труда изправиха на нокти синдикатите. Преди дни КНСБ дори заплаши, че ще напусне Националния съвет за тристранно сътрудничество, ако те бъдат приети. Днес КТ „Подкрепа” също заяви, че категорично отхвърля предложенията.
Сред 28-те мерки на Стопанската камара са намаляване на годишния отпуск на жените в майчинство, забрана за полагане на извънреден труд, премахване на допълнителното възнаграждение за клас прослужено време, както и обезщетението, което се дава, когато работник достигне пенсионна възраст и бъде освободен.
В своя декларация обаче КТ "Подкрепа" обаче обяви следните предложения за "абсурдни":
"въвеждане на верижни срочни договори с удължаване на тяхната максимална продължителност, което фактически означава поставяне на работниците в абсолютна подчиненост. Подобна практика беше отхвърлена още през 90-те години, защото лишава работниците от възможността да се борят за достойно заплащане, за социални придобивки и елиминира правото им на стачки и синдикално сдружаване;
създаване на възможност на работодателите пряко да си разменят, като предмети, специалисти и да търгуват със стоката "работната сила", което е в интерес единствено на работодателите;
искането за либерализация на нормативната уредба на Агенцията за временна заетост всъщност означава премахване на тавана на броя на временно заетите, което е удар по синдикалното движение, както и либерализиране на трудовите договори на временно заетите в ущърб на техните права. Невярно е твърдението, че България е страна с най-големи ограничения в ЕС. Напротив - в редица страни -членки се наблюдава отлив от временната заетост и въвеждане на допълнителни ограничения за това.
Игнорирайки дълбоката демографска криза в България се предлага нейното задълбочаване, казва се още в декларацията на синдиката. Вижте какво точно имат предвид представителите му в Expert.bg.