Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Христов: България трябва да се присъедини към еврозоната тогава, когато икономиката й е готова

25 февруари 2023, 00:25 часа • 3587 прочитания

"България трябва да се присъедини към еврозоната тогава, когато икономиката й е готова да поеме конкурентния натиск и да функционира в еврозоната. Според анализа на БНБ България не е готова и няма да бъде готова и към 1 януари 2025 година. Анализът на БНБ показва, че нито една страна член на еврозоната не е била по-далече от равнището на еврозоната, колкото е България". Това заяви финансистът Любомир Христов, бивш главен икономист и член на УС на БНБ пред БНР.

Според него е контрапродуктивно и неудачно е да се определят произволни дати за влизане на България в еврозоната.  Той цитира студия на трима професори от университета в Пирея, които са оценили влизането на Гърция в еврозоната като катастрофа за страната им. Техният мотив е, че при подготовката на Гърция за влизане в еврозоната не е имало дебат дали е полезно да се отложи влизането, не са обсъдили професионално какви политики трябва да се следват и има ли някакво изискване за промяна на поведението.

„В Гърция се е говорело много за номиналните критерии - инфлация, бюджетен дефицит, дълг, а са се пренебрегвали реалните критерии, реалната конвергенция. Преекспонирали са се очакваните ползи и са се неглижирали рисковете. Политическата система на Гърция се е характеризирала с клиентелизъм и корупция. Ако правим същото, което са правили гърците, можем ли да очакваме различни резултати", запита Любомир Христов.

Той е категоричен, че разумна икономическа политика и финансово поведение са важни в дълъг период от време, защото еврозоната има вход, но няма изход.

"Трябва да се мисли какви биха били последиците за България не на следващия ден или на следващата година, а за предстоящите 5-10-15 години", съветва финансистът.

По думите му въпросът за влизането в еврозоната не е геостратегически. Той запита - ако е вярно, че приемането на еврото е геополитическа клетва, то къде се намират Чехия, Дания и Швеция с техните крони или Полша с нейните злоти. "Полша путинистка страна ли е?! Да не говорим абсурди! По примера на тези страни виждаме, че геополитическите решения и паричният режим на една страна са два съвършено различни въпроса", заяви Любомир Христов.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес