Работа на г-н Василев е като Георги Димитров пред Лайпцигския съд - да се яви, да каже, лошите да получат наказания и той да излезе целия в бяло. Това заяви банкерът Левон Хампарцумян в предаването на bTV "Лице в лице", след днес се появиха списъци с посетителите на бившия мажоритарен собственик на фалиралата КТБ.
Според него всеки български гражданин е длъжен, когато узнае или бъде свидетел на престъпление, да бъде така добър да отиде да го опише пред прокурор и да даде показания пред съдия. "Ако това не е направено по надлежния ред, то си остава една жълтинка”, коментира Хампарцумян листата с гости. Банкерът отново повтори, че за него правилната стъпка в този момент е да се направи така, че да не се стига до повторение на ситуацията с КТБ.
"За някои от нещата се досещаме по дедуктивен път и никога няма да получим доказателства", смята Хампарцумян. "С подкупите и проституцията двете страни са еднакво доволни. Затова не е толкова важно да се хване някой с подкуп, а да се направят процедурите така, че даването на подкуп да стане икономически безсмислено и това е възможно. В България можеш да правиш бизнес и без да даваш подкупи", обясни той.
Мярката за падането на банковата тайна е популистична, заяви още Хампарцумян. Той обясни, че и в момента, когато има престъпление, тя пада по процедура. "Аз съм против такива популистични закони и правила, писани на коляно. Законите се пишат, преди да се случи нещо. Ако се пишат след това, са декрети в стил Владимир Илич Ленин", каза той.
Банкерът каза още, че не вярва да се стигне до ситуацията „КТБ 2”, но призова за ускоряване процеса на приемане на България в еврозоната, както и да се направи по-рано стрес тестът на банките. "Банките, регистрирани в България, има добре управлявани и зле управлявани, както видяхме миналата година. Този стрес тест ще даде индикация и време на тези, които не са напълно в ред, да влязат в ред. Това е успокоение на вложителите, хората. Ние минахме вече през такъв стрес тест – живи сме, здрави сме”, допълни Хампарцумян.
"Нищо неморално няма в това политици и представители на бизнеса да се срещат с шефа на голяма банка като КТБ. Няма проблем да се покажат списъците с посетителите на КТБ. Всичко, което се осветлява около казуса КТБ, не се знае доколко е вярно, но начинът, по който се представя, е убийствен за образа на цялата държава". Този коментар даде пред БНР от своя страна финансистът Емил Хърсев, който коментира "списъка на Цветан Василев".