За българите се очертава жежко лято - и в прекия, и в преносния смисъл, защото цените на най-важните услуги се устремяват нагоре.
Въпреки острата обществена съпротива билетът за столичния градски транспорт поскъпва с цели 60% и от 1 юни возенето на метро, трамвай, бус и тролей в София ще струва 1.60 лева. Талонът с десет билета вече ще струва 12 лв. вместо досегашните 8 лева. Едновременно с това глобата за нередовен пътник се повишава от 20 на 40 лв., а актът - от 100 на 200 лв.
Нови тарифи се задават и за клиентите на ЧЕЗ - т.е. за цяла Западна България. Компанията иска 20% по-високи цени на тока от 1 юли. И другите електродоставчици - ЕВН и "Енерго-Про", обявиха, че ще настояват за увеличение. Те обаче са по-скромни и предлагат около 3% нагоре, пише вестник СЕГА.
С мотив подобряване на обслужването ЧЕЗ иска 20% поскъпване от 1 юли, при което дневният ток би струвал по 0.15 лв. за киловат без ДДС, а нощният - по 0.065 лева. ЧЕЗ посочва и друг аргумент - цената за бита продължава да е по-ниска от тази, по която дружеството купува еленергия от НЕК.
Новите цени на тока за цяла България за периода от 1 юли ще станат ясни в края на юни, когато КЕВР трябва да вземе решения за трите ЕРП-та. Експерти коментират, че до драстично поскъпване едва ли ще се стигне благодарение на сериозното поевтиняване на природния газ. След серия намаление цената на синьото гориво падна отново от 1 април - при това с 23%.
На природен газ работят част от топлофикациите, произвеждащи скъп ток, който също се калкулира в сметките за бита. При по-евтин газ "тежестта" на тази компонента в крайната цена на тока за домакинствата трябва да намалее.
И на водния фронт се задават лоши новини за портфейлите на абонатите. Вече е почти сигурно, че "Софийска вода" ще получи одобрение да вдигне цените, при това още от 1 май. Компанията поиска 20% скок, но Комисията за енергийно и водно регулиране е склонна да разреши под 4% увеличение.
Каква точно ще е промяната, ще стане ясно след допълнително заседание на КЕВР. Решение на комисията за цените чакат и останалите ВиК дружества, повечето от които също са заложили скок между 3 и 15% за клиентите си.
Вчера шефът на регулатора Иван Иванов предупреди, че цените на ВиК услугите ще вървят все нагоре и че софиянци трябва да са наясно, че водата занапред ще поскъпва всяка година.
"Ако хората искат да пият качествена вода, да няма прекъсване на водоснабдяването, трябва да знаят, че това изисква определени инвестиции", обясни инж. Иванов. Пред Би Ти Ви той добави още един аргумент - трябва да се предвиди възможност да се увеличат заплатите на работещите в "Софийска вода".
В "Софийска вода" има не само управа на дружеството, там работят и стотици български граждани, и то най-често на много ниска заплата", обясни той. По думите на Иванов, ако се разгледа по-високата цена на водата, ще се окаже, че се повишава с по една стотинка на година и това трябва да се има предвид от всички, които твърдят, че има сериозно поскъпване.