Проблеми за банките при стрес тестовете не са изключени, но ние следим финансовия сектор на дневна база и не смятаме, че има основание за притеснение. Не очаквам да се стигне до използване на заложения буфер, има много неща, които могат да се направят преди това, ако някоя банка не издържи теста. Това заяви финансовият министър Владислав Горанов на ежегодната среща на бизнеса с правителството, предаде Expert.bg.
Прегледът на активите на трезорите и предстоящите стрес тестове бяха сред най-обсъжданите теми на конференцията. „По-въоръжени и внимателни сме, отколкото бяхме през 2014 г. Директивата за възстановяване и преструктуриране на банки дава сериозен набор от инструменти за реакция. Може би заради проверките финансовият сектор ще бъде по-консервативен и кредитирането ще стагнира, но поне всички в него разбраха, че не могат да заобикалят правилата“, коментира още Горанов.
Попитан дали докладът за КТБ, който изготвя одиторската компания "Делойт", ще бъде огласен, министърът каза, че на този етап това не се предвижда. "Докладът трябва да се използва за целите, за които е създаден – да помогне на синдиците да защитят справедливостта и равнопоставеността между кредиторите. Той разкрива връзки и правни и фактически действия, с които са правени опити да бъдат отклонени ресурси от банката. Сега, на този ранен етап, не е изгодно това да стане публично достояние не е изгодно, защото върху връзките трябва да се работи както от страна на синдиците, за да върнат откраднатото от банката, така и от страна на правораздавателните органи, които да подведат под отговорност открадналите", заяви Горанов.
Какво каза министърът за очаквания икономически ръст през 2016 г. и за перспективите за приемане на България в еврозоната прочетете в Expert.bg.