Интересно как експертите на ГЕРБ, които довчера пазеха проекта АЕЦ Белене, сега набързо обясниха как вече този проект е в ущърб на България. Явно има нов фактор, който е разбутал нещата. Това заяви проф. Георги Касчиев, който изрично изрази възхищение, че България покани Володимир Зеленски да дойде и той дойде.
Касчиев посочи, че може би от ГЕРБ се опасяват, че ако не се върнат парите за това оборудване, прокуратурата в бъдеще може да ги подгони. Той пресметна, че дори да се продаде изцяло оборудването, това ще е за около 1 млрд. лева, а общо в проекта "Белене" бяха вложени 3 млрд. лева досега.
1,168-178 млрд. лева струваше оборудването за Белене (след арбитража за него), напомни Касчиев и обясни, че отдавна Украйна има интерес към това оборудване. Според него, въпреки че украинците сега разполагат с "по-мощни" проектантски и научни организации, е съмнително дали могат да вземат това оборудване изцяло и да го реализират.
По-вероятно според Касчийски е, че Киев иска да купи само някои компоненти, за да ги ползват за резерви за свои мощности - например парогенераторите. За нас обаче това важи същото - България ще има нужда след години да подмени парогенератори и циркулационни помпи. За съжаление никой не повдига тези въпроси, каза професорът пред БНТ.
Ако украинците не искат цялото оборудване, какво ще правим, попита той. Ще имаме четири огромни корпуса на алчността, каза още Касчиев, като предложи единият да е във Враня, другият - в Банкя.
Не можем да построим "Белене" без техническото съдействие на "Росатом", подчерта професорът.
Официално: България може да преговаря с Украйна за продажба на реакторите от АЕЦ „Белене"