Близо 30% от българския бизнес очаква негативи от Brexit, заради опасенията им от евентуални търговски ограничения, административни процедури и нови регулаторни изисквания. Опасенията им се дължат до голяма степен на неяснотата към какъв тип отношения ще се стреми Великобритания с ЕС, каза Ева Майдел, евродепутат и председател на Европейското международно движение на тематична конференция, в която взе участие и главният преговарящ на ЕС за напускането на Великобритания Мишел Барние, предаде "Монитор".
Според Ева Майдел в най-лошия вариант загубите за бизнеса заради ще възлязат на 58 млрд. паунда, като най-засегнати сектори се очаква да са секторите: "автомобилостроене", "земеделие", "хранителна индустрия". Евродепутатът изрази увереност, че ако имат навременна информация, българските делови среди ще успеят да направят нужните промените в бизнес планирането си. „Като цяло Brexit може да се отрази неблагоприятно на хората и бизнеса в различна степен според изхода на преговорите, нито един от сценариите не може да замени ползите от членството на Великобритания в ЕС“, обясни тя.
Мишел Барние изтъкна по отношение на Brexit, че много малко са примерите в историята, в мирен и демократичен период, за страна, която суверенно и демократично взима политическо решение на референдум, което да има толкова много последици в човешки, социален, технически, правен, икономически и философски план. „Ние трябва да имаме предвид всички тези последици, защото Brexit създава несигурност и нестабилност за много хора и сектори“, допълни Барние.
Същевременно Барние подчерта, че трябва да се мисли за ново партньорство и трайни връзки при новите условия и изтъкна, че ще бъдат прекъснати 750 международни споразумения и Великобритания ще трябва сама отново да ги предоговори. Постигнахме съгласие по сигурността на правата на гражданите на ЕС, между които и 80 000 българи за правото на установяване, на пенсиониране, на обществено осигуряване, на социална защита, каза Барние.