Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Енергиен експерт твърди, че няма нито една преведена рубла за получаване на газ

25 май 2022, 08:10 часа • 1721 прочитания

Към днешна дата няма нито една преведа рубла за получаване на руски газ. Вече конвертирането, кой го прави и по кои сметки - това са допълнителни въпроси, които не са маловажни. Този въпрос трябва да бъде изчистен. Това коментира енергийният експерт Васко Начев в ефира на Нова телевизия относно твърденията, че европейски държави плащат газа си в рубли.

Икономистът Красен Станчев подчерта, че е важен моментът, в който плащането се смята за извършено. Той обясни, че се отварят две сметки на едно и също лице - в евро и долари, както и друга - в рубли. "Това се прави, защото рублата не е конвертируема. Втората причина е, че трябва да се покажат мускули пред населението", обясни той.

Според заместник-министъра на енергетиката и бивш кандидат на ИТН за финансов министър Пламен Данаилов, има писмо от ЕК, че конвертирането в рубли при плащане на газ се счита за нарушение на евросанкции. "Откриете ли сметка в рубли, ще се счита за нарушение на санкциите", настоя той.

"Най-хубавото нещо, което се случи е, че "Газпром” вече е една от многото компании, отнасящи се за България. Тя даже е на опашката на компаниите, които се борят за пазарен дял. Само преди месец беше обратното - потребявахме около 90% руски газ. Смятам, че поведението на “Газпром” оттук нататък ще бъде различно - ще моли да има договор не само с България, но и с останалите", каза Станчев.

"Потреблението на природен газ и нефт от Русия значително е спаднало", добави още той. Според него Русия иска максимално да разедини Европа.

Ситуацията досега

Реално ЕК така и не каза твърдо, че откриването на сметка в рубли в "Газпромбанк" ще е нарушение на европейските санкции. Указанието е, че трябва да се плаща съгласно условията на действащия договор т.е. в твърда валута в повечето случаи на контракти между страни-членки на ЕС и Русия и да се декларира, че щом това плащане е извършено, купувачът е изпълнил задължението си по договора с "Газпром". Това прави нещата крайно неясни, макар че на срещи при затворени врати представители на ЕК са посъветвали европейския енергиен бизнес да не отваря сметки в рубли в руската банка. Но дипломатически представители на страните-членки коментират, че нарочно съветите са били двусмислени, за да може да се откриват сметки в рубли. Официално ЕК не коментира тези срещи и разговори.

Каква е схемата на плащане за руския газ, която руският президент Владимир Путин наложи след като страната му попадна под ударите на западните санкции? Всеки купувач от "неприятелска държава" си открива две сметки в "Газпромбанк" - едната е в твърда валута (евро или долари), а другата е в рубли. Купувачът плаща в твърда валута, след това парите се превалутират в рубли, като това става при сделка на Московската фондова борса. Няма срок кога ще бъде завършена сделката т.е. може да бъде платено в твърда валута и да изтече срока за получаване на доставка преди конвертирането в рубли, няма и гарантиран пазарен принцип на обмен, защото борсата е под пълния контрол на Русия. В първото десетдневние на май обаче Кремъл даде леко назад и "Газпром" предложи превалутирането да става през Националния клирингов център на Русия. По този начин има повече сигурност за купувача, тъй като в клиринговите къщи задължително има трета страна т.е. арбитър, който е неутрален спрямо купувача и продавача.

В момента Полша и Нидерландия настояват да има по-ясна и твърда насока от ЕК по въпроса с плащането на руския газ - какво може и какво не може.

ОЩЕ: "Газпром" спря кранчето за газ на Финландия

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес