През януари България е нетен износител на ток с около 100 ГВТч, като половината от количеството е произведено от два блока на ТЕЦ "Марица Изток 3", а за сравнение през януари 2024 г. с работещи четири блока на този ТЕЦ България е нетен вносител с 310 ГВтч. Това написа в профила си във Фейсбук председателят на Управителния съвет на Института за енергиен мениджмънт Калоян Стайков.
По-ниска цена
Той допълва, че средната борсова цена през януари 2025 г. е с 1,5% (4 лв.) по-ниска в сравнение с декември, за което допринасят достатъчно фактори извън работата на ТЕЦ. "Като теглим калема – пак няма да има Апокалипсис, но преди два месеца се създаде изкуствена паника", посочва Стайков.
Още: Отлагат протеста за цената на тока: Бизнес и синдикати имат уверение, че проблемът ще се реши
"Независимо от това работата на ТЕЦ не трябва да се оставя на емоционални решения преди празниците и подклаждане на страхове, че България не може да си осигури снабдяването с електрическа енергия. Очевидно е, че системата се трансформира и в момента се намира във фаза, която все още изисква работата на конвенционални централи, но пазарът в сегашния си вид не може сам да я обезпечи.
Затова е необходим нов механизъм, различен от студен резерв, който да помогне на конвенционални централи едновременно да запазят работата си, когато пазарите имат нужда от това, и да се трансформират успешно без това да влияе върху управлението на системата като цяло", пише още той.
Още: Енергийният министър: Няма да има режим на тока, отново ще работят два блока от "Марица Изток 3"
Руският газ
"От началото на януари спира транзитът на руски газ през Украйна, защото това трасе формира около 1/3 от всички доставки за ЕС. През първата половина на месеца борсовите цени намаляват, което показва, че страховете от декември са били спекулативни", посочва Стайков.
Той допълва, че през втората половина на месеца се увеличават заради аварии, по-ниски температури, по-голямо потребление в електроенергийния сектор. А "доставките през Турски поток (1/3 от вноса от Русия) се увеличават с 1,3% при загуба от 100% на транзита".
По думите му руският газ не е по-лош от всеки друг такъв, но вече трябва да е ясно, че той е един от малкото, които вървят с поредица от рискове – измислени проблеми, които не позволяват увеличение на доставките, промяна в условията по договорите, директно спиране на доставки. "Това са рискове, които следва да се управляват. В крайна сметка няма значение каква е цената му, ако не знаете дали утре ще го има или не", заключва Стайков.