Европейската комисия е признала всички щети от наводненията през лятото, които България е заявила. Това казва еврокомисарят по регионалната политика Корина Крецу в писмо до българския евродепутат от БСП Момчил Неков.
Неков поиска разяснения от Европейската комисия, тъй като предложеното обезщетение от 10,5 млн. евро от Европейския фонд "Солидарност", се оказа по-ниско от очакванията на правителството.
Според комисар Крецу тъй като поисканата помощ се отнася за бедствия от национален мащаб, е приложена прогресивна двуетапна система, като сумата е изчислена като сбор от 2,5% от частта от преките общи щети, която е под прага за "голямо бедствие" и 6% за частта от щетите над този праг. За България прагът за 2014 г. е 232,5 млн. евро.
В отговора се уверява, че този метод взема предвид капацитета на България да се справи сама с природното бедствие. "Той позволява също така при един и същ размер на щетите, сравнително по-бедните държави, да получат по-голяма в абсолютно отношение помощ", се казва в отговор на питането на Момчил Неков.
В него се казва, че Европейската комисия все още очаква българското правителство да я информира за какво ще използва парите. Комисар Крецу уверява, че веднага щом Европейският парламент и страните членки одобрят промените в бюджета на ЕС, поискани от Комисията, обезщетенията ще бъдат изплатени. Недостигът на средства няма да засегне това плащане.
Заради провала на преговорите за бюджета на Общността през ноември Европейският парламент е блокирал решенията по бюджетни въпроси. Еврокомисията внесе нов проектобюджет, който сега ще се преговаря между парламента и страните членки. Възможно е, ако споразумение бъде постигнато до средата на месеца, компенсациите за щетите от наводненията в България отново да влязат в програмата на пленарната сесия на Европейския парламент (15-18 декември).
На 10 октомври Европейската комисия предложи на България да бъде предоставена помощ от 10,5 млн. евро за компенсиране на щетите от наводненията в областите Варна, Добрич, Габрово, Велико Търново, Бургас, Монтана, Кюстендил, Пловдив, Хасково, Ямбол и Софийска.
Европейската комисия разглежда и второ искане от българските власти - за обезщетения за пороя в Мизия. Очакваната помощ от фонд "Солидарност" по тази молба е 1,9 млн. евро.