Страните от ЕС са осъществили добър напредък в подобряването на състоянието на индустрията, повишаването на подкрепата за малкия и средния бизнес и реформиране на публичната администрация. Страните показват непрекъснат прогрес към икономиката, основана на знанието, с увеличаване на производителността и с висококвалифицирана работна сила, посочва в свой документ ЕК.
Според европейската институция европейските държави са се ангажирали с реформи за подобряване на перспективите на бизнеса и за засилване на конкурентоспособността.
Според представянето на европейските страни в областта на индустрията ЕК разграничава три вида страни – такива, които се представят добре; държави с добри резултати по някои показатели, но с лоши по други, и „догонващи държави”, сред които е България.
Според ЕК България е страна със сравнително ниско ниво на приходите и с преобладаващо трудоемка индустрия. Страната продължава да засилва държавните си институции, но пред нея стои предизвикателството да ги направи стабилни и по-ефективни, като увеличи способността им да подобряват бизнес климата. Дълго време България е отлагала важни структурни реформи, които могат да подобрят конкурентоспособността на страната. Такива реформи са намаляване на бюрокрацията на национално и местно ниво, насърчаването на иновациите, създаване на по-интегрирана развойна и иновационна система и подобряване на енергийната ефективност на икономиката.
Развойните и иновационните системи на България са с различно качество. Страната се ангажира да удвои бюджета си за развойна и иновационна дейност до 2020 година, което изисква ефективно използване на всички налични инструменти. Това означава, че България трябва да се фокусира върху важните сектори и да подобри сътрудничеството на индустрията и бизнеса в иновациите. Модернизацията на транспортните и енергийните инфраструктури също представлява предизвикателство за страната. По-доброто използване на структурните фондове е важен фактор за преодоляването на тези трудности.
Редактор: Десислава Ушатова