Държавата изтегли дълг за общо 2.3 млрд. лева от началото на годината. Това се случи в рамките на 8 аукциона за продажба на държавни ценни книжа (ДЦК), като последният от тях бе проведен вчера. Министерство на финансите пласира успешно 10.5-годишни лихвоносни съкровищни облигации на стойност 500 млн. лева при средна годишна доходност от 0.53%, става ясно от съобщение на финансовото ведомство.
Още: Русия изкушава САЩ с петрол и съвместни проекти в Арктика
Още: Бразилия се присъедини към ОПЕК+
Общият размер на подадените поръчки достигна 517.9 млн. лв., което съответства на коефициент на покритие от 1.04. От страна на участниците най-голямо количество ДЦК на аукциона придобиха банките – 85.4 %, следвани от застрахователните дружества – 8.1 %, пенсионни и гаранционни фондове – 4.8 %, инвестиционни посредници – 1.6 % и други инвеститори – 0.1 %.
Така в рамките на месец октомври, държавата проведе два аукциона за продажба на ДЦК, като всеки от тях набра нов дълг от 500 млн. лева. По този начин сумата на дълга се повиши с 1 млрд. лева само за месец до общо 2.3 млрд. лева за настоящата 2021 година, сочи справка в данните на Министерство на финансите.
Един от всички осем проведени аукциона през тази година завърши без записване на поръчките. Това се случи в началото на месец март тази година, когато финансовото министерство се отказа да запише поръчки за 10.5-годишни ДЦК за 200 млн. лева.
Още: ЕРМ Запад е твърдо против приетия закон за финансова подкрепа на крайни клиенти
Още: Двойна санкция за една авария: EVN ще постави въпроса с компенсациите за тока в Брюксел
Тегленето на нов дълг започва още през февруари, когато бяха пласирани 10.5-годишни ДЦК за 300 млн. лева при средна годишна доходност от 0.14%. Следващият аукцион бе в края на същия месец февруари, като на него бе емитиран 5-годишни ДЦК за 200 млн. лева при средна годишна доходност от -0.17%.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Fibank подарява винетки и ваучери за гориво
Още: Окончателно: Ще има компенсации за хората, останали без ток по празниците
През март се проведе горепосоченият аукцион, завършил с отказ за записване на поръчките. В края на същия месец обаче, успешно бяха пласирани 5-годишни ДЦК за 300 млн. лева при средна годишна доходност от -0.10%.
Септември започна с аукцион за 5-годишни ДЦК за 200 млн. лева при средна годишна доходност от -0.15% и завърши с пласиране на 10.5-годишни ДЦК за 300 млн. лева при средна годишна доходност от 0.20%.
През октомври пък бяха реализирани два търга за 5-годишни и 10.5-годишни ДЦК, набрали по 500 млн. лева всеки, при доходност от съответно -0.02% и 0.53%.
Още: Български производители: Порочни практики повишават цените на храните
Още: След нарушения в доставките: Промяна в цената на петрола
Така от началото на годината страната ни емитира дълг за 2.3 млрд. лева, като близо половината от сумата бе записана през октомври. Според Закона за държавния бюджет за тази година, страната ни може да поеме нов дълг за максимум 4.5 млрд. лева. Към края на месец август, държавният дълг възлиза на 29.66 млрд. лева, сочат данните на Министерство на финансите.