През тази година винзаводите очакват да преработят около 200 000 тона грозде, от които ще произведат близо 140 млн. литра вино. През 2013 г. реколтата беше много добра и избите разполагаха с 250 000 тона суровина, от която направиха 175 млн. литра.
През първите шест месеца на годината страната ни е изнесла 22,8 млн. литра, а за цялата 2013 г. - 70 млн. литра. По-малко са продажбите на руския пазар. Очаква се експортът да се засили към края на годината, пише "Преса".
Дъждовното лято покачи двойно изкупната цена на гроздето тази година. Червените сортове в Петричко и Санданско се продават между 1,20 и 1,30 лв. за килограм, белите са с 30-40 стотинки по-скъпи. За сравнение, миналата година широката мелнишка лоза се предлагаше за 50-70 стотинки за килограм.
"Търсенето е голямо, а предлагането е доста оскъдно. Влагата и липсата на достатъчно слънце докараха мана по насажденията. Част от производителите подцениха растителната защита и не успяха да спасят реколтата. При някои колеги загубите са 70 и дори 80%", казва винопроизводителят от Благоевград Николай Бошкилов, който има собствени лозови масиви в санданското село Ласкарево. През миналата година той е третирал лозята четири пъти, това лято му се е наложило да пръска двойно повече.
Според него тази есен няма да има реален пазар на грозде. Количествата ще бъдат изкупени от частни лица и домакинства, а някои от избите и винените заводи ще разчитат на внос. Възможно е да почнат да купуват грозде от Гърция или от Македония, но там нещата са малко по-сложни, тъй като западната ни съседка не е член на ЕС.
Много изби имат залежали количества вино и вероятно ще свият покупките заради високата изкупна цена.
Според производителите оцелялата от дъждовете продукция е качествена и гроздето има висока захарност.