Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дискриминация за българите във Великобритания. Има ли я?

08 октомври 2012, 13:11 часа • 23255 прочитания

"Лондон се готви да ни връща визите" - тази новина обиколи вчера българските медии, след като от Острова долетя информацията, че Великобритания ще налага отново визов режим за граждани на България и Румъния.

Вълната бе подета след серия от интервюта на вътрешната министърка Тереза Мей в първия ден на годишната конференция на торите в Бирмингам. Притеснени от спада на рейтинга им, както и на този на коалиционните им партньори - либералдемократите, те се обявиха за цял куп протекционистични мерки. И повечето насочени срещу българи и румънци.

"Трябва да се преразгледа евродирективата за свободата на придвижване в ЕС, за да се предпазим от огромни вълни на икономическа миграция", каза Мей пред в. "Сънди таймс". И посочи като един от поводите за притеснение на Острова предстоящото догодина падане на ограниченията за достъпа на българи и румънци до местния трудов пазар.

Такива намерения първоначално бяха коментирани от редица експерти.

Днес обаче Европейската комисия в лицето на комисаря по заетостта и социалните въпроси на ЕС Ласло Андор посочи, че "българите, които срещат трудности при кандидатстването за работа във Великобритания, трябва да се обръщат към местните съдилища за решаване на проблемите си и в това няма дискриминация".

Обединеното кралство е една от десетте европейски държави, които решиха да се възползват и от последния преходен период, през който могат да ограничават достъпа до трудовия си пазар за граждани на България и Румъния. Той изтича на 31 декември 2013 г.

В питане до Ласло Андор, нашият евродепутат Ивайло Калфин посочва, че е информиран, че от началото на 2012 г. български граждани са разкарвани за насрочване на часове за подаването на документи за кандидатстване за сертификатите, че има забавяне на сроковете за разглеждане на молбите извън законово установените шест месеца и че информацията за движението на делата и решенията на имиграционните власти не се подава своевременно на интернет сайтовете, където могат да се правят справки.

В редица писма от българи се твърди, че е невъзможно насрочването на интервюта, както по телефона, така и по интернет, като независимо от часа и деня, се отговаря, че графикът е запълнен. Подаването на документите по пощата е свързано с огромни закъснения и шестмесечният срок за разглеждането им не се спазва. Информацията за движението на досиетата на кандидатите не се обновява с месеци.

В отговора си комисар Андор посочва, че достъпа на българи до пазара на труда във Великобритания все още е предмет на националното законодателство и че това не представлява дискриминация, която е в противоречие с европейското право.

Европейската комисия обаче признава, че за българите и румънците във Великобритания е все по-трудно си намират работа.

Процентът на хората, които работят през първото тримесечие на 2012 г. е със 7,5% по-нисък от този година по-рано. По данни на Европейската комисия 71,6% от българите и румънците, пребиваващи в Обединеното кралство, са били заети тази година срещу 79,1% през миналата. Нисходяща, но значително по-слаба е тенденцията и за други чуждестранни работници.

Комисар Андор пише, че Европейската комисия е приела аргументите на всички 10 държави, които все още прилагат в различна степен ограничения на достъпа до трудовите си пазари на български и румънски граждани. Комисията поиска от част от тях допълнителна информация как вдигането на ограниченията ще се отрази на трудовите им пазари. Всички са представили аргументи, че прекратяването рестрикциите ще доведе до значителни затруднения или за заплаха от създаването на проблеми.

Редактор: Ивайло Кючуков

Валентин Стоев
Валентин Стоев Отговорен редактор
Новините днес