Парламентарната комисия по бюджет и финанси гласува "за" въвеждането на 10% данък върху лихвите от депозитите на физическите лица, предаде БГНЕС.
Комисията прие на второ четене промените в Закона за ДДС, с които се правят и промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица и се въвежда данъкът върху лихвите. На практика държавата ще взема по 10 % от лихвите по всички срочни депозити. Данък няма да се плаща за лихвите по всички безсрочни депозити / спестовни влогове (в това число и много от детските депозити), както и за разплащателните сметки.
Данъкът ще се удържа и внася от търговските банки до края на месеца, следващ месеца на падежа на влога. Така ако един влог е до дата 31 януари, то до края на февруари банката ще трябва да преведе на държавата 10 % от лихвата по него. До края на всеки месец банката ще превежда 10 % от всички изплатени лихви през предходния месец.
Сините депутати Кирчо Димитров, Лъчезар Тошев, Ваньо Шарков и Цветан Костов бяха предложили на управляващите да се откажат от идеята да се облагат с данък придобитите от физическите лица доходи от лихви по влоговете и депозити в търговски банки, но тяхната идея се подкрепи само от шестима депутати и не беше приета. Независимите депутати Петър Хлебаров и Борислав Стоянов искаха да има необлагаем минимум от 10 000 лева т.е всички депозити под тази сума да не се облагат с данък от 10 %, но и тяхното предложение не срещна нужната подкрепа в парламента.
"Това не е ново данъчно облагане. В България имаме най-ниските данъци и възможно най-ниския данък за облагане на доходите на физически лица, той предполага да няма преференция в една или друга посока. Не съм съгласна да има необлагаем праг на лихвите, защото нямаме логично основание и обяснение да имаме праг на облагане на лихви, а да нямаме праг за облагането на другите доходи", коментира председателят на комисията Менда Стоянова. "Имаме категоричното уверение от банките, че допълнителните разходи за администрирането на данъка ще бъдат минимални", уточни тя. Според депутата Кирчо Димитров, обаче, всички допълнителни разходи на банките заради данъка ще са за сметка на получаващите кредити или за тези, които имат депозити.
Редактор: Десислава Ушатова