Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) излезе с препоръки за намаляване на риска при използване на битови и туристически газови бутилки. Съветите бяха дадени от ДАМТН за БТА във връзка с последните инциденти с подобни уреди. Бутилките, които се пускат на пазара, имат табела със задължителна информация от производителя, на която са посочени данни за: дата на производство, годината и месеца на техническия преглед, през който е преминал уредът. Този технически преглед е задължителен за всяка газова бутилка и се извършва през период от 10 години.
Препоръките
От Агенцията съветват да купуваме и използваме само газови бутилки, които нямат външни видими дефекти или корозия (ръжда); периодично да проверяваме вентила на бутилката с пенообразуващо веществото и когато се установи пропускане/изтичане на газ, незабавно да се спре използването на продукта. Бутилката трябва задължително да се пълни на лицензираните пълначни пунктове, защото на тези места специалисти правят допълнителен външен преглед за състоянието на продукта, което цели да предотврати използването на дефектирала бутилка. Всяка газова бутилка трябва да бъде пълнена максимално 80 процента от обема й, за да се избегне рискът от инциденти поради препълването й.
Още: 36 души са в "Пирогов" след инциденти с газови бутилки
От Агенцията съветват да използваме само специално предназначен за газ съединителен маркуч, който да свързва газовата бутилка и газовия уред. Освен това върху този маркуч трябва трайно да е записано, че е произведен за употреба за газови уреди.
При констатиране на неизправност на газова бутилка незабавно да бъде спряна употребата й и да бъде сменена с друга, която е технически изправна, препоръчват още експертите.
От Агенцията напомнят, че газовите бутилки за транспортируемо оборудване под налягане попадат в обхвата на Наредба за съществените изисквания и оценяване съответствието на транспортируемо оборудване под налягане (НСИОСТОН) (обн. ДВ. бр. 77 от 07.11.2011 г.), която въвежда в българското законодателство Директива 2010/35/ЕС.
Още: Продължава кампанията за ограничаване на инцидентите с газови бутилки
Газовите бутилки трябва да бъдат с трайно нанесена върху продукта маркировка за съответствие - π, която е придружена от идентификационен номер на нотифицирания орган, извършил оценката на съответствието на продукта; да има информация за продукта: наименование на производителя или идентифициращо го означение; година на производство; серия или заводски номер; налягане – изпитателно и работно; обем в литри; номер на приложения стандарт.
При какви случаи се стига до инциденти?
Най-честите инциденти при експлоатация на газови бутилки се получават при пропускане/изтичане на газ от бутилката и присъединителните елементи – вентили, маркучи; при неизправна газова бутилка или корозирала такава; при пълнене на бутилката в нелицензирани пълначни пунктове; при пълнене на бутилката над 80 на сто от обема й, което води до препълване.
До инциденти се стига и при използване на съединителен маркуч, който не е специално предназначен за газ, както и ако бутилките се използват на закрито, когато производителят има изрична препоръка за използване само на открито.
Проверки
ДАМТН има правомощия да проверява газови бутилки при продажба в търговските обекти. Потребителят е длъжен да следи за изправността на газовите бутилки, които са в процес на експлоатация, напомнят от Агенцията. Главна дирекция "Надзор на пазара" при ДАМТН през годините извършва контрол на предлаганите в търговската мрежа газови бутилки.
При последната планова проверка през 2023 г. са проверени общо 297 броя газови бутилки – туристически и за бита. За 21 вида са установени формални несъответствия, които включват липса на копие от сертификат за съответствие, който задължително трябва да придружава продукта при продажбата му. Установено е впоследствие, че за тях производителите и вносителите са предприели съответните действия по отстраняване на несъответствието. Газовите бутилки трябва да са окомплектовани с този документ.