Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Цената на пшеницата без промяна, олиото и захарта надолу

12 април 2018, 07:30 часа • 4110 прочитания

Продуктите за приготвяне на сутрешната ни закуска - захар, олио, брашно, продължават да поевтиняват на борсите от началото на годината, показват данните на Софийска стокова борса (СКБ) след първото тримесечие на 2018 г.

Цената на брашно тип 500 на едро в пакети от 1 кг е около 65 ст. отчете Антонина Белокопитова, изпълнителен директор на СКБ. Това пише вестник "Монитор".

По думите й прогнозата на Световния съвет по зърно за реколта 2018 - 2019 г. е за по-малки добиви спрямо предходната година. Предвижда се производство от 740,8 млн. тона, което е с 11 млн. тона по-малко или около - 2%. За първи път от 6 години насам експертите отчитат и прогнозират нарастване на потреблението над производството до 744 млн. тона, но това ще бъде компенсирано от 256 млн. тона преходни зърнени запаси. Според Белокопитова ще продължи агресивният износ на Русия, Украйна и Казахстан и през тази година. Това обуславя и цените на българската пшеница. В Украйна и Русия с по 8-9 на сто е нараствала цената за една година. $290 на тон струва руската пшеница в момента, $208 – Украйна, $183 долара e нашата пшеница.

В България литър олио е на средна цена 1,64 лева на едро без ДДС, което е понижение с 6 на сто. Миналия март същата бутилка е струвала 1,75 лева. Тенденцията е засилване на търсенето на руски маслодаен слънчоглед, което засилва конкуренцията с украинския при цени 385 до 390 долара за тон. В България цената му се е понижила в сравнение с март месец миналата година, като в момента е 560 лева за тон, или с 18% по-малко. Прогнозира се производство 45 млн. тона в световен мащаб слънчоглед или 2,5 млн. тона по-малко. В Европейския съюз (ЕС) ще има добра реколта или 9,3 млн. тона.

У нас през последната година царевицата се търгува без промяна, около 280-300 лева за тон без промяна през последната година, показват данните стоковата борса. Според Световния съвет по зърно се очаква реколта на царевица от малко над 1 млрд. тона. Увеличението ще се дължи на Украйна и Южна Америка.

Прогнозите за ЕС при царевицата са понижени, около 61 млн. тона или 5-6 млн. по-малко спрямо миналогодишната реколта. Цената на царевицата в САЩ и Украйна е около 19 на сто нагоре на годишна база, във Франция с около 10 на сто.

Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес