Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Цеков за пътната поддръжка: Намираме се в капан

07 септември 2023, 18:12 часа • 3046 прочитания

Намираме се в капан. Това обяви министърът на регионалното развитие Андрей Цеков пред ресорната комисия за пътното поддържане. Той добави, че в момента няма кой легално да извърши пътно поддържане и от октомври миналата година. Министърът уточни, че същевременно се получават уведомления за опасни участъци. ОЩЕ: Нова война за милиардите от пътните поръчки с маркови хватки

Какъв е проблемът?

„Истината е, че поне от една година насам България няма сключени договори за текущ и превантивен ремонт на пътища и това е факт. Последните договори с такъв предмет, са договорите сключени между 2018 и 2020 г. Няма да се връщам към предисторията на тези договори, нито относно тяхното изпълнение. Те са прекратени през октомври и ноември, считано от 30 април 2022 г.“, каза още Цеков.

Той уточни, че на 4 август тази година са пуснати нови процедури, но към момента те се обжалват.

„Първо, нямаме възможност да осъществяваме текуща поддържка. Единственият начин да осъществяваме, е да сключим договори. То е свързано с изчерпване на процесите за обжалване, които рискуват да оставят държавата още време без такава поддръжка“, каза още регионалният министър.

Стана ясно, че в момента се водят преговори с Агенцията за обществени поръчки, до колко е възможно да се възлага текущо поддържане в условията на неотложност. ОЩЕ: Новите поръчки за пътищата са за милиарди: На първо място пари, не качество

Капанът

"АПИ все още е поставена в една ситуация, в която нарушава основните си задължения по Закона за пътищата да осъществява текуща и превантивна поддръжка на републиканската мрежа, ако не направи нищо. От друга страна, ако осъществява такава поддръжка, нарушава Закона за публичните финанси“, смята Цеков.

Зимното поддържане

„Дали в момента е застрашено зимното поддържане. Да, факт е. Има бюджет, който би могъл за 21 от областите да осигури достатъчно средства за един зимен сезон с цялата ми уговорка, че тези разчети се базират на исторически данни за това колко се харчи за зимна поддръжка. За една друга част от областите наличният бюджет би стигнал да покрие първите месеци. Да кажем от три до четири месеца. За останалите ресурсът е не повече от 20-25%, което означава месец, месец и половина. Има три области, в които няма никакъв ресурс“, уточни министърът. Той добави, че изходът върви в две посоки – правно разрешаване или отново то да се възложи в условията на неотложност. ОЩЕ: Защо прекратиха пътните поръчки за 4 млрд. лева?

Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес