"Към края на 2011 г. имахме 78 активни разследвания в България. 60 от тях засягат селското стопанство, 10 - структурните фондове, имаме и няколко митнически и други случаи." Това каза в интервю за БНР говорителят на ОЛАФ Йоан Волт.
"В края на миналата година имахме 463 продължаващи разследвания", посочи той и добави, че България има най-големия индивидуален брой разследвания. Волт призова обаче да не се съсредоточаваме върху броя им. "Имаме добро сътрудничество с българските власти, имам предвид конкретно АФКОС, което е звеното за контакт с нас. Качеството на техните доклади за възможни измами и злоупотреби е като цяло добро. По отношение на количеството на информацията – тя донякъде зависи от сектора."
"Имаме например положително развитие при предприсъединителната помощ, която вече приключва – там докладите, особено от последните две години, показват, че се отдава нужното внимание на измамите. По отношение на кохезионната политика картината не е толкова ясна, но това е нещо, което ние ще продължим да наблюдаваме – все още е рано да правим заключения. Изглежда, че докладите, които постъпват при нас, не покриват всички области на изразходване на парите. Например – получаваме малко информация за транспортния сектор. Засега няма да правим заключения, след две седмици ще имаме нов доклад и тогава ще можем да оценим по-добре нещата", каза говорителят.
ОЛАФ винаги дава своя принос при подготовката на докладите на Европейската комисия по механизма за сътрудничество и проверка, така беше и за последния доклад през февруари, припомни Йоан Волт и добави: "Вероятно помните какво беше записано в него по този въпрос: че по много от случаите на ОЛАФ, които са били внесени в съда през 2011 г., наказателната отговорност е била заменена с административна. Това е едното нещо, което беше подчертано. Другото – че един важен случай на злоупотреби още се бави в Апелативния съд. Това са двата основни извода, които ние в ОЛАФ изцяло споделяме".
Говорителят на ОЛАФ каза също, че ЕК изготвя свой доклад за нередностите и подозренията за измами, докладвани на нея или на ОЛАФ от страните-членки. Този доклад ще излезе след две седмици. "Ако се съди по подадените досега данни от страните и от предишните подобни доклади – най-много от нередностите и потенциалните злоупотреби засягат структурните фондове. Те са много голяма част от европейските разходи и това донякъде обяснява нещата. Ако при всички европейски разходи като цяло, по-малко от 1 процент са засегнати от измами и злоупотреби, при структурните фондове този процента е по-висок.
Ние си го обясняваме и с тяхната комплексност - те се управляват от самите страни - членки, много често – и от регионалните власти, така че нивата на управление и контрол са повече, освен това и проектите са много. В същото време, голяма част от парите за кохезионна политика са насочени предимно към региони с икономически проблеми. А в такива региони понякога има и социални проблеми, и не на последно място - проблеми с администрацията", каза Волт.
Редактор: Петър Проданов