Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бъдещето на еврото върви ръка за ръка с енергийните пазари

14 юли 2022, 11:43 часа • 3099 прочитания

Еврото падна под цена от 1 долар за кратко в сряда, като това се случва за първи път от края на 2002 година. Това отбеляза началото на може би един от най-лошите периоди в историята на валутата, който може да бъде удължен заради шоковия ръст в цените на енергията.

Единната валута се движеше по ръба на паритет с долара в продължение на няколко дни, преди да го пробие в сряда.

Спадът на еврото с 11.8% от началото на годината е процентно почти същият като този през 2015 г., годината, когато ЕЦБ предприе политика на засилване на стимулите, предава Reuters.

Падането на цената на еврото под долар прокарва пътя за достигането му до стойност от 0.96 долара, смятат анализатори. Някои дори предвиждат то да падне до 0.90 долара, ако газовите доставки бъдат допълнително съкратени.

Всичко това поставя ЕЦБ в безизходица. Очаква се банката да повиши основния си лихвен процент идната седмица – действие, което не е предприемано от 2011 година. Целта е да се отговори на рекордно високата инфлация в еврозоната от 8.6%.

Отслабващата валута засилва проблема с инфлацията. Същевременно обаче ЕЦБ не може да рискува с предприемане на твърде агресивна политика, тъй като това ще означава отрицателен икономически растеж.

Съществува възможност еврото да падне до 0.97 или дори до 0.95 долара, казва Оливие Конзеу, директор в швейцарската банка UBP. Прогнозите му стъпват на влиянието на енергийната криза върху европейската икономика.

„Това, което можем да кажем е, че всичко е заради Русия.“, добавя той.

Последният спад в цената на еврото дойде, след като доставките по „Северен поток 1“ бяха прекратени за десет дни, заради ремонт по съоръжението. Ако Русия обаче не възстанови доставките, Германия ще бъде принудена да ограничи използването на горивото. Страната понастоящем се намира във втория етап на своя триетапен газов авариен план.

Ако доставките на газ, които бяха прекратени за 10 дни, не се възобновят, „може да не сме видели най-ниските нива на еврото“, казва Кристиан Келер, ръководител „Икономически изследвания“ в Barclays, четвъртата най-голяма банка във Великобритания.

Растящите разходи за енергия вече оказват влияние. Германия отчете първия си търговски дефицит от 1991 г. насам. Настроенията на инвеститорите пък паднаха под нивата от началото на COVID пандемията през 2020 година.

Какво предстои?

В краткосрочен план цената може да се повлияе от пазара на опции, на който търговците имат правото да купят или продадат определен базов актив или инструмент преди определена дата. Опциите в размер от 1 млрд. до 1.5 млрд. долара изтичат следващата седмица. Търговците заявиха, че продължителен паритет ще даде тласък на масова продажба на евро, което потенциално ще намали цената му до 0.95 долара.

Дори преди последния спад на еврото, слабостта на валутата бе предвидена. Прогнозите бяха направени, след като залозите за мечи пазар достигнаха най-високите нива от началото на тази година, според данните на Комисията за търговия със стокови фючърси на САЩ.

Оттук нататък цените на газа ще изиграят ключова роля.

Анализът на BNP Paribas за представянето на различни валути при ръст на цените на енергията в хода на историята, показва, че еврото се влияе повече от други валути от шокове в цената на газа. Цената му пада средно с 4.5% в подобни случаи.

JPMorgan отбеляза, че еврозоната наблюдава "параболични" скокове в цената на газа, след намаляването на доставките с 53% през юни. Германия е отчела намаляване на доставките с 60%.

Това е причината да се прогнозира спад на единната европейска валута до 0.95 долара. В най-лошия случай еврото може да стигне до 0.90 долара, казва JPMorgan, позовавайки се на прогнозата на Германската централна банка (Бундесбанк) за икономически щети, равняващи се на около 6% от БВП в случай на пълно спиране на доставките.

Джордан Рочестър от Nomura смята, че еврото може да падне до 0.95 долара още до края на август. Ако капацитетът на газовите хранилища обаче не бъде запълнен до зимата, валутата може да падне до 0.90 долара.

Анализаторите на Citibank пък прогнозират, че спирането на руските газови доставки ще доведе до скок на цените на газа, надвишаващи настоящите нива от около 170 евро за мегаватчас.

Ако газът достигне цена от 200 евро, валутата ще падне до 0.98 долара, при скок от 250 евро, стойността ѝ ще падне под 0.95 долара.

На теория ЕЦБ може да се намеси, ако започне да продава долари, за да подкрепи еврото, както направи през 2000 г., когато единната валута достигна дъно от около 0.83 долара.

Банката обаче може и да не предприеме подобни действия този път. Причината е, че „реалният“ обменен курс на еврото спрямо валутите на търговските партньори, след коригиране на инфлацията, е над нивата от 2002 г., когато еврото отново достигна до паритет с долара.

Ивана Маринова
Ивана Маринова Отговорен редактор
Новините днес