Държавното дружество „Булгаргаз“ води дело срещу ТЕЦ „Варна“, която е собственост на почетния председател на ДПС Ахмед Доган. Компанията търси 40 милиона лева, които топлоцентралата ѝ дължи. Това се разбра от думите на изпълнителния директор на „Булгаргаз“ Деница Златева пред БНТ на 4 януари.
„Имаме фирми, които имат забавяния (на дължимите плащания – бел. ред.), но те не са повече от 30 дни. С тях имаме много ясно разработени срокове за погасяване. Имаме длъжници, които съдим, като ТЕЦ „Варна“ и други, малки компании. Отстояваме финансовите си интереси и когато видим, че има по-дълго просрочие, завеждаме дела. С ТЕЦ „Варна“ имаме заведено дело за задължения, които ни дължат – към 40 милиона“, каза Златева, без да разгласява повече подробности.
ТЕЦ „Варна“ е вторият най-голям длъжник на „Булгаргаз“ след „Топлофикация-София“. Още в средата на декември 2021 г. държавното дружество спря доставките на газ към ТЕЦ-а, собственост на Доган, заради непогасен дълг. Тогава стана ясно, че ТЕЦ-ът не погасява просрочените си задължения. Сметките на топлоцентралата бяха запорирани. Подобно спиране на газоподаването имаше и през октомври 2021 г. – пак заради натрупани дългове. Дългът, за който се споменаваше към края на онази година, беше около 25 млн. лв.
Припомняме, че към 8 март 2022 г. ТЕЦ-ът бе натрупал дългове от 37,5 млн. лв. за доставен газ, резервиран капацитет и неустойки по забава. Тогава това стана ясно от отговор на енергийния министър в правителството на Кирил Петков – Александър Николов, до депутата от ДБ Ивайло Мирчев.
"Задълженията на ТЕЦ "Варна" се натрупват във времето, не се покриват, а впечатлението е, че ТЕЦ-а има специален статут в българската енергетика. Властелинът на студения резерв ТЕЦ "Варна" е не просто неефективна компания, но и в топ 3 на длъжниците на природен газ към държавата", написа на 4 януари Мирчев във Facebook. Той допълни, че още днес ще отправи парламентарен въпрос към служебния министър на енергетиката Росен Христов и ще настоява милионите да бъдат изплатени на "Булгаргаз".
Деница Златева добави още, че дружеството е предприело нова политика за събиране на вземанията. Най-големият длъжник на „Булгаргаз“ е "Топлофикация-София" с над 550 млн. лв дълг.
"С другите ни клиенти постигаме високи нива на събиране на вземанията. Проблемът с "Топлофикация" стои, изисква решение, което е извън пределите на дружеството. Намерили сме баланс за разплащане на по-високи обеми от задълженията. Само за миналия месец изплатиха почти изцяло фактурата си. Надявам се този тренд да продължи. Нормата ни на печалба е прекалено малка – работим на регулиран пазар. Не сме в състояние да покриваме нарастващия дълг. Държавна помощ не сме и получавали. Получихме държавен заем, който е срещу лихва, и плащаме лихвата по него", каза тя.
За задължението на "Тофлофикация-София" тя коментира още: "Ако ме питате, би трябвало да се погасяват месец за месец, но този проблем е хроничен и е наследен. Фактът, че цената на газа е толкова висока, води до повишаване на задълженията. "Топлофикация" дължи и средства на БЕХ – мисля, че задълженията ѝ са над 800 млн. лв. Ние събираме максимално голям процент от задълженията, които имат нашите клиенти. За последните два месеца постигаме една много висока успеваемост. Този проблем изисква едно по-генерално решение".
Златева коментира и тезата, че "Булгаргаз" целенасочено се тика към фалит. "Не съм съгласна. Дружеството е в добро състояние. Успяхме през октомври да покрием натрупаните загуби към месец септември, ще приключим годината на оперативна печалба", заяви изпълнителният директор.
ОЩЕ: Проучваме изграждането на нефтопровод „Александруполис-Бургас” за неруски петрол