Вместо цяла, половин инвалидна пенсия - това е една от мерките, които БОРКОР предлага за борба с корупцията. Предложението обхваща хората, които получават такива пенсии, но работят. Пълен размер ще се дава само на хора с висока неработоспособност, гласи мярката, която е едно от общо 100, информира в. "Сега".
Според БОРКОР злоупотребите с инвалидните пенсии поставят под риск цялата пенсионна система. Основната промяна, която и социалният министър Ивайло Калфин иска, е обособяването на медицинска комисия, която да се произнася за степента на увреждането и загубената работоспособност, и социална комисия, която да казва какво може да се работи със съответното увреждане. Промяната беше предложена от здравния министър Петър Москов. Проблемът е, че по данни на Агенцията за хората с увреждания едва около 10% от тях работят. Дирекотрът ѝ Минчо Коралски определя като правилно предложението на БОРКОР да се определя степен на загубена работоспособност спрямо това какво човек е работил преди инвалидизирането. Според Коралски е ключово да се въведе период на рехабилитация за хората, за да се възстановят, и ако след нея могат да се върнат на предишната си работа и да получават същата заплата, едва тогава да говори за промяна на пенсията.
Да има задължителна професионална рехабилитация в зависимост от работата на човека, здравословното състояние и процента намалена работоспособност също е сред препоръките на антикорупционния орган. Експертите препоръчват още да се дават насоки за преквалификация, а получаването на инвалидна пенсия при загубена работоспособност под 71% да предполага задължително включване в програма за субсидирана заетост. Участието в програмите за заетост, преквалификация и социално включване трябва да е задължителна предпоставка за получаване на привилегии и помощи, пишат авторите на доклада. Те предлагат и да се въведат стимули за работодателите, които наемат хора с увреждания, например данъчни облекчения.
За хората, които получават социалната пенсия за инвалидност и нямат трудов стаж, като децата с увреждания, БОРКОР предлага те да получават месечно издръжка в размер на минималната заплата заедно с техническите помощни средства, лична помощ, адаптиране на жилището и др.
БОРКОР предлага и срокът за инвалидността да се намали от три на две години, както е в повечето страни в ЕС. Но срещу това експертите контрират с регламентация за определяне на нови последващи прегледи пред ТЕЛК "с оглед предотвратяване на излишно явяване на лица, които няма да се подобрят или възстановят".