Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бизнесът не подкрепя увеличението на минималната пенсия

07 юни 2022, 16:25 часа • 3231 прочитания

Бизнесът няма да подкрепи предложението на управляващите за увеличение на тавана на пенсиите. Това става ясно от позиция, адресирана до министъра на финансите Асен Василев и публикувана на сайта на Българската стопанска камара (БСК) часове преди началото на днешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, където вече се обсъждат законопроектите за актуализация на трите основни бюджета на страната.

Законопроектът на управляващите предвижда максималният размер на пенсията да се увеличи от 2000 на 3400 лв. от 1 октомври.

"Разбираме необходимостта от постепенно премахване на натрупани в годините деформации при формиране на размера на пенсиите, които доведоха до противопоставяне на различните групи пенсионери и поддържаха трайно чувството за несправедливост.... Но не трябва стари грешки да се поправят чрез нови", пише в позицията. 

Според БСК в коалиционното споразумение се предвиждат редица предварителни стъпки, преди да се пристъпи към реформирането на пенсионната система, които не са изпълнени. Сред тях: анализ на пенсионната система и план за цялостна пенсионна реформа с оглед базиране на реалния принос към системата; анализ на категориите труд за пенсиониране; увеличаване на тежестта на всяка година трудов стаж след пенсионна възраст; доплащане през системата за социално подпомагане за всички пенсии под линията на бедност; всички плащания, несвързани с осигурителния принос, да бъдат за сметка на социалната система.

Бизнесът смята, че начинът, по който са отпуснати т.нар. ковид добавки, е бил неефективен. Те са погълнали почти 3 млрд. лева, а отпускането на еднаква по размер добавка, независимо от размера на пенсиите, който получават хората, е грешно: "Голямата грешка на управляващите е, че не се обясни и продължава да не се обяснява на пенсионерите, че има разлика между размера на дохода, който получават, от добавката за ковид и размера на определената им по правилата пенсия. Създаде се усещането, че получените пари са новата им пенсия, която ще получават и за в бъдеще".

Ето какво още се казва в позицията:

"В направените предложения за увеличаване на размера на пенсиите се нарушава основен принцип на солидарната пенсионна система: пенсията трябва да се определя според приноса на лицето към пенсионната система. Прилагането на еднаква по размер добавка в размера на всички пенсии, които се изплащат за сметка на ДОО, нарушава и деформира посочения по-горе основен принцип. Добавката, с която автоматично се увеличава пенсията, при това еднаква по размер, не отразява приноса на лицето към осигурителната система и не мотивира лицата да се осигуряват на реални доходи. Логично, по тази схема с еднакви добавки, отново се запази голямата ножица между най- ниските и високите пенсии.

Всичко това води до сближаване на размера на пенсиите на хора с различен индивидуален принос към социално-осигурителната система. Този подход се отразява негативно върху осигуряващите се, като ги демотивира да се осигуряват на реалните си, в повечето случаи по-високи доходи, защото дори да плащат по-високи осигуровки, ще получават съвсем малко повече от хората, които са с минимални осигуровки.

Не можем да подкрепим подхода за безконтролното, непрекъснато увеличаване на размера на минималната пенсия, в нарушение на правилата и принципите на социалното осигуряване. По този начин, по административен път, а не при спазване на определени принципи, минималната пенсия нараства много повече от останалите пенсии в страната. Това води до сближаване на размера на пенсиите на хора, които са осигурявани на различни доходи по време на трудовия им стаж.

Нашата последователна позиция винаги е била, че ролята на държавата за осигуряване на допълнителни доходи за хората с ниски пенсии, следва да е чрез използване на системата за социално подпомагане, а не за сметка на деформиране на осигурителната система.

Поради изброените по-горе причини, БСК не подкрепя предложените промени. Предложеният подход не осигурява необходимата стабилност, устойчивост и предвидимост на системата, липсва реално отчитане приноса на всеки от участниците в осигурителната система, руши се доверието в пенсионно-осигурителната система".

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес